Три опции за Универзална сала – Шилегов најави можно референдумско изјаснување на скопјани

НАШ ПРЕДЛОГ

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

„Граѓаните постојано бараат да се отворат границите, а политичарите дебатираат, некои сметаат дека се уште е рано,...

Мухамед Зеќири со обвинувања до Арбр Адеми – екс министерот возврати „Дежурен провокатор кон ДУИ“

„Министерството за образование од минатиот мандат покажало негрижа за почетокот на новата учебна година, а министерот Адеми...

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците...
-Реклама-

Три опции се на маса за решение на состојбата со Универзална сала, изјави првиот човек на град Скопје Петре Шилегов. Тој појасни дека се уште нема никакво конечно решение и дека се уште е во рамки на дебата, иако деновиве имаше лавина реакции во јавноста откако беше објавен конкурс за поставување отворена летна сцена на локацијата каде што е сега Универзална.   Шилегов најави можност за одржување на референдум доколку не се постигне консензус околу едно идејно решение.

„Првата опција е уривање на Универзална сала и изградба на нов објект на постојната локација. Втората е уривање на Универзална сала со дислокација и заштита на просторот со конкурсот кој што е во тек и третата, што е мој личен фаворит, е реставрација на постојниот објект и изградба на нов културен објект на друга локација која што ќе биде дополнително определена. Јас сум до таа мера спремен откако ќе ги разработиме сите солуции, сите три бидат ставени на референдумско изјаснување на граѓаните на Скопје“, истакна Петре Шилегов.

- Реклама -

За можноста за реновирање на постојниот објект Шилегов вели дека не е добра опција бидејќи тоа би чинело околу 17 милиони евра кои градот ги нема на располагање. Засега градот има на располагање само 500 илјади евра што би можеле да бидат искористени за конкурсите.  До крајот на годинава, вели тој, треба да бидат затворени сите постапки за потоа да се добие финансиска поддршка од Владата преку неколку буџетски години.

„Фактот што ние сме влезени во капиталните инвестиции како град  со Универзална сала е некаков си вид гаранција дека Владата ќе застане зад целосно финансирање. Треба да го избереме оптималниот модел со цел да влеземе во реализација на Универзална сала“, посочи Шилегов.

- Реклама -

Реагираа од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје од каде велат дека ветувањата на Шилегов за реконструкција на Универзална не ги исполнува.

„Шилегов се однесува како подвоена личност. Еден ден вели ќе ја гради Универзална сала, друг вели ќе ја руши, а третиот лее крокодилски солзи за салата и пак не нуди решение. Сето е доказ за неговата неспособност“, велат од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

- Реклама -

Објектот на Универзалната сала е изграден како симбол на солидарност по катастрофалниот земјотрес во 63-тата а со донации од многу земји. Во употреба беше пуштен во јануари 1966 година, но поради неговото пропаѓање, веќе 5 години е затворен.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Регистрирани 162 нови случаи на ковид 19 – оздравени 109 пациенти, починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во:...

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

Добрососедските односи не ги измислува Бугарија и тие се основен услов и критериум за членство во ЕУ. Северна Македонија мора да го...

Над 73 милиони гледачи ја следеле првата тв-дебата Трамп-Бајден

Повеќе од 73 милиони луѓе во САД го следеа првиот круг на предизборните телевизиски дебати меѓу актуелниот претседател Доналд Трамп и кандидатот...

Уапсен скопјанец поради физички напад и обљуба

Во СВР Скопје бил лишен од слобода Г.В.(55) од Скопје, поради сомнение дека на 29.09.2020  физички нападнал и извршил обљуба врз 46...

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

За влез во Словенија на државјани од трети земји, меѓу нив и на Северна Македонија, ќе биде потребен негативен ПЦР тест не...