Трета жртва од коронавирусот – 29 нови случаи, први во Велес и Прилеп, вкупно 177 во целата држава

НАШ ПРЕДЛОГ

Конте: ЕУ да им помогне на членките или ризикува пропаст

Италијанскиот премиер Џузепе Конте оцени дека Европската унија ризикува да не успее...

Борисов: Црквите во Бугарија за Цветници и Велигден ќе бидат отворени

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска соопшти дека православните цркви и храмови во земјата ќе бидат отворени за...

Коронавирусот ја зема третата жртва во земјава. Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека починала 66 годишната пациентка од Дебар која подолго време беше на респираторна машина. Според медицинската документација таа боледувала и од покачен крвен притисок.

Во меѓувреме денеска се забележани 29 нови случаи со коронавирус во земјава. Според градови на новите случаи, 20 се од Скопје, 3 од Куманово, 1 во Дебар, а денеска има и 3 случаи во Велес и 2 во Прилеп. Од направените тестови, Филипче извести дека пет лица се заразени од директорката на Кожна клиника, Нина Цаца Билјановска.

Вкупниот број на заразени со коронавирус во земјава се искачи на 177. Во меѓувреме министерот Венко Филипче извести дека од денеска почна давањето терапија која е комбинирана од два препарати која во повеќе земји е оценета како привремен лек за овој грип. Министерот апелираше до сите граѓани да не се лекуваат сами, туку да ги следат препораките на здравствените власти.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Г-20 на онлајн самит ќе ги ги разгледува мерките за стабилизирање на нафтениот пазар

Вонредниот самит на Г-20 ќе се оддржи утре и ќе биде посветен на мерките за стабилизирање на...

Бесплатни психолошки совети за Ковид-19 – Халили: Кај луѓето е активиран аларм за невидливиот непријател

Во време на пандемијата, постарите лица и оние кои страдаат од срцеви заболувања покажуваат најголем интерес за онлајн советите што ги нудат...

Раб: Немав контакт со премиерот Џонсон

Британскиот премиер Борис Џонсон немал никаков контакт со својот заменик, шефот на британската дипломатија Доминик Раб, откако тој ја извршува неговата премиерска...

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.576.496 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 93.575, а оздравеле 348.188...

Тачи го отфрли предлогот на Курти за составот на косовскиот тим за преговори со Србија

Претседателот на Косово Хашим Тачи, по повод намерата на  вршителот на должноста претседател на Владата Албин Курти да формира тим за преговори...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com