ИЗБОРИ

Трета жртва од коронавирусот – 29 нови случаи, први во Велес и Прилеп, вкупно 177 во целата држава

НАШ ПРЕДЛОГ

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград

По протестот пред српскиот Парламент вечерва хаосот продолжи низ централните улици на Белград. Полицијата поради инцидентот употреби...

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Насилните протести во Белград имаат една цел, а тоа е државен удар и земјата мора да одговори...

Јеремиќ: Власта пушти хулигани меѓу демонстрантите да прават нереди и предизвикаат судири

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, вечерва ја обвини владата дека на протестите испраќа хулигани за...
- Промо -

Коронавирусот ја зема третата жртва во земјава. Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека починала 66 годишната пациентка од Дебар која подолго време беше на респираторна машина. Според медицинската документација таа боледувала и од покачен крвен притисок.

Во меѓувреме денеска се забележани 29 нови случаи со коронавирус во земјава. Според градови на новите случаи, 20 се од Скопје, 3 од Куманово, 1 во Дебар, а денеска има и 3 случаи во Велес и 2 во Прилеп. Од направените тестови, Филипче извести дека пет лица се заразени од директорката на Кожна клиника, Нина Цаца Билјановска.

Вкупниот број на заразени со коронавирус во земјава се искачи на 177. Во меѓувреме министерот Венко Филипче извести дека од денеска почна давањето терапија која е комбинирана од два препарати која во повеќе земји е оценета како привремен лек за овој грип. Министерот апелираше до сите граѓани да не се лекуваат сами, туку да ги следат препораките на здравствените власти.

- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Насилните протести во Белград имаат една цел, а тоа е државен удар и земјата мора да одговори на соодветен начин, изјави српскиот...

Јеремиќ: Власта пушти хулигани меѓу демонстрантите да прават нереди и предизвикаат судири

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, вечерва ја обвини владата дека на протестите испраќа хулигани за да прават нереди и да...

За Косово одлуката на Македонија за задолжителен PCR тест е неправедна

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај во интервју за Т7 истакна дека денешната одлука на Владата, за задолжителен ПЦР тест при влез...

Незир Чајани една година парализиран – неговиот татко бара помош за последната фаза од лекувањето на синот

Вкусува храна по повеќе од една година. Незир не можеше да помрдне ниту еден дел од телото, по несреќата што му се...