ИЗБОРИ

Тежок живот во уште потешки услови, домаќинот болен и не може да му помогне на семејството

НАШ ПРЕДЛОГ

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Српската премиерка Ана Брнабиќ порача вечерва дека Србија секогаш е отворена за мирни протести, бидејќи со тоа...

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Последното прашање од вечерашната емисија „Изборни дебати“ на ТВ21 го поставивме токму на тема која ќе биде...

Апликацијата „Тик Ток“ не работи – забрана или технички проблем?!

Корисници од Северна Америка и Европа денеска информираа дека популарната социјална мрежа за споделување на видеозаписи „Тик...
- Промо -

Доволно е само еднаш да ја погледнеш куќата за да ја разбереш маката на ова семејство.

7-членото семејство Метовски од Прилеп живее во тешки и незавидни услови. Азбие вели дека честопати го јадат само лебот што ќе го замеси.

-Куќата е во многу лоша состојба. Работата е тешка. И работата околу тутунот е тешка. И татко е болен и не може да оди да работи-вели Азбие.

- Реклама -

Домаќинот е болен. Пред три години ги оперирал глуждовите на нозете Само лежи, немоќен да му помогне на своето семејство.

-Како си со здравјето? Добро ли си?
-Добро, добро.
-Имаш ли болки?
-Да, имам.
-Дали беше на лекар?
-Не, не бев.
-Зошто?
-Не знам…

Неговата сопруга колку може се труди да му помогне. Сега, целиот товар е врз рамениците на нивниот најстар син Шабан. Тој вели дека најтешко им е во текот на зимата, кога е ладно и врнежливо, бидејќи водата влегува внатре во куќата.

-Еве сѐ испука. Сѐ. Целата куќа е ваква. И внатре е распукана-
-Прозорците се отворени?
-Да, во текот на зимата е многу ладно. Тука во зима не се спие, многу е ладно.

Ова семејство зема социјална помош 10 илјади денари, а се трудат да обезбедат дополнителни приходи со одгледување тутун. Откако дознале за нивниот случај, Хуманитарното здружение „Рака на милост“ им донираше пакети храна. Семејството Метовски бара од хуманите луѓе да им помогнат за да заминат од ова место, во кое тешко се живее.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Последното прашање од вечерашната емисија „Изборни дебати“ на ТВ21 го поставивме токму на тема која ќе биде актуелна по среда, односно кој...

Апликацијата „Тик Ток“ не работи – забрана или технички проблем?!

Корисници од Северна Америка и Европа денеска информираа дека популарната социјална мрежа за споделување на видеозаписи „Тик Ток“ паднала после 14:00 часот...

Села му рекол на Мицкоски и Заев: Ако формирате Влада само со Македонци, ние ќе формираме Влада само со Албанци

Лидерот на Алијанса за Албанците рече дека им рекол (мислејќи најверојатно на Зоран Заев и Христијан Мицкоски) дека доколку формираат Влада само...

Села: На Албанците им се потребни промени, затоа не треба да гласаат за Али Ахмети

Албанците не треба да гласаат за Али Ахмети бидејќи им се потребни промени, рече вечерва лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села...