Тетово од 2013-та чека јавен превоз – автобусите никако да пристигнат, сега виновен е коронавирусот

НАШ ПРЕДЛОГ

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е...

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост...

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично...

Тетово никако да добие јавен превоз. Неколкупати беше ветувано, но автобусите никако да почнат да сообраќаат низ градот.

„Јас Тетово го гледам како урбан град со ефикасна патна инфраструктура и редовни линии на јавен превоз“, истакна Теута Арифи.

Вака зборуваше Теута Арифи во 2013 година, кога јавниот превоз беше едно од главните ветувања. По 6 години, градоначалничката на Тетово, во февруари годинава рече дека општината веќе обезбедила средства за 5-те автобуси.

„Вредноста на автобусите изнесува околу 900 илјади евра. Како резултат на успехот на овие два проекта, Светската банка ни нуди грант во вредност од 27% од реализација на овие проекти“, посочи Арифи.

Веќе сме средина на мај, а сега изговорот е дека поради коронавирусот не може да се распише тендер. Од Претпријатието за јавен превоз, кое беше основано токму за оваа намена, за одолговлекување на постапката прстот го вперија во владата кон Владата.

„Постапката за набавка на автобусите од страна на Општина Тетово е готова, меѓутоа со владина одлука, поради пандемијата со Ковид-19 и вонредната состојба, укинати се сите постапки поврзани со потпишување на договори и распишување на набавки за државните органи и единиците на локалната самоуправа“, велат од Претпријатие за јавен превоз – Тетово.

Граѓаните постојано се жалат што во градот нема јавен превоз, иако во Тетово живеат над 120 илјади жители и има два универзитета.

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост меѓу граѓаните.

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи – Бузаку: Сценарио диригирано од Реџепи

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од неговата функција. Оваа одлука е донесена со 2/3 од гласовите на вонредната седница на...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -