Тетовец со изум што воодушевува – го пали автомобилот со удар на рацете

НАШ ПРЕДЛОГ

Желино се жали поради полицискиот час, Сејдиу: Во последните 10 дена, немаме ниту еден случај на Ковид-19

Желино се жали - зошто во општината е воведен полициски час, кога нема зголемување на бројот на...

Жителите од Чегране чекаат спортско игралиште, наместо да почнат да градат, Гостивар и АМС со меѓусебни обвинувања

Жителите на Чегране се уште ја чекаат реконструкцијата на нивното спортско игралиште иако на 8 ноември претставници...

Критики за онлајн наставата, инспекторатот не ги потврди пропустите бидејќи е во самоизолација

Унијата на средношколци излезе со бројни критики за начинот на кој е спроведено учењето на дистанца. Фрлаат...
- Реклама -

Овој автомобил не е ниту Ламборџини ниту Ферари, туку Фиат Полски од 1990. За да тргне, не е потребен клуч, бидејќи студентот по мехатроника Адем Амети направил тој да се пали со удар на рацете.

„Посебно е тоа што го модифицирав малку, поставив неколку дополнителни микроконтролирачи кои ги програмирав самиот. Долго работев на овој автомобил и првично беше автомобилот да се пали со смартфон, преку блутут електронските уреди кои ги има внатре, потоа продолжив со радарски систем и сега со удар на рацете се пали од внатре или од надвор“, истакна Адем Мемети.

- Реклама -

Адеми вели дека е многу тешко да најде електронска опрема бидејќи оваа индустрија не е развиена и единствената опрема што може да ја најде е многу скапа.

„Кај нас е многу тешко да најдеш електронска опрема, а и ако ја најдеш е многу скапа, но проблем е и што не се користат не се многу активни во нашиот регион“, посочи Мемеди.

Адеми направил многу модификации на овој автомобил. Вели дека во иднина ќе го модифицира палењето и со други системи, а овој изум планира да го пласира на пазарот со цел оваа идеја да се применува во пракса.

Тетовец со изум што воодушевува – го пали автомобилот со удар на рацете

Тетовец со изум што воодушевува – го пали автомобилот со удар на рацете

Gepostet von TV21 am Montag, 18. Mai 2020

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Жителите од Чегране чекаат спортско игралиште, наместо да почнат да градат, Гостивар и АМС со меѓусебни обвинувања

Жителите на Чегране се уште ја чекаат реконструкцијата на нивното спортско игралиште иако на 8 ноември претставници на општина Гостивар, заедно со...

Критики за онлајн наставата, инспекторатот не ги потврди пропустите бидејќи е во самоизолација

Унијата на средношколци излезе со бројни критики за начинот на кој е спроведено учењето на дистанца. Фрлаат сомнеж брз автентичното спроведување на...

ТВ21 во црвена зона на Инфективна клиника – само во последните 24 часа хоспитализирани тројца нови пациенти

„Ова зад мене е инфективната клиника. Секојдневно бројот на новозаразени се зголемува, а граѓаните дел не ги почитуваат мерките, други пак не...

Од вечерва до понеделник полициски час, граѓаните револтирани, Филипче инсистира на строги контроли

Слободното движење на граѓаните траеше само десет дена. Откако претходно на 26 мај го укина, вчера вечер Владата повторно го воведе полицискиот...