Тензии на протестот на Блаце, уапсен организаторот, демонстрантите испратија поздрав до властите во РСМ

НАШ ПРЕДЛОГ

Би-Би-Си: Борис Џонсон добил кислород, но не е на респиратор

Нема промени во здравствената состојба на британскиот премиер Борис Џонсон, изјавија двајца...

Данска почнува со олеснување на карантинските мерки

Данска планира да олесни дел од карантинските мерки наметнати поради новиот  коронавирус.

Шпански бизнисмен осомничен за кражба на два милиона заштитни маски

Шпански бизнисмен е осомничен за кражба на здравствен и санитетски материјал. Тој,...

Мирен протест…

Со доаѓањето во близина на граничниот премин, состојбата стана тензична. Уапсен беше  организаторот на протестот.

Со апсењето на организаторот тензиите уште повеќе се зголемија. Демонстрантите го блокираа патот и настојуваа тој да биде ослободен.

Потоа, организацискиот совет на протестот ги објави нивните барања.

„Протестираме против тие кои го направија ова нехумано и примитивно дело. Слободата на нашето движење никој не може да ја спречи, сме биле и сме во овие краишта“.

Хекуран Кука од Организацискиот одбор најави нови протести во случај властите во Македонија да не преземат мерки.

„Нашите барања на овој протест се дека бараме правда за многу случаи, не само за овој, како случајот Монструм и многу други. Ние само сакаме правда и тие што го извршиле ова дело да излезат пред правдата. Нашиот протест ќе продолжи доколку не се преземат мерки“, рече Кука.

Градоначалникот на општината, Руфки Сума кој беше меѓу демонстрантите рече дека властите не се погрижиле за момчињата по инцидентот во Скопје.

„Најпрво ги посетивме тројцата повредени во нивните домови. Потоа, официјално направив допис кој го испративме до Косовската амбасада во Скопје, во Македонија, но и во МНР на Косово, за и официјално да побараме од Македонија да го расчисти случајот и побаравме да се преземат мерки кон тие што го извршиле делото. Од друга страна, побаравме одговорност и од тие кои не дозволиле да им се пружи прва помош.“, изјави Сума.

Со демонстрантите беше виден и амбасадорот на Косово, Ѓерг Дедај.

Инаку, протестот следи по физичкиот напад врз тројцата косовски државјани во градскиот парк во Скопје од страна на навивачката група Комити. За случајот се осомничени две лица на кои им се заканува затвор од три месеци до три години.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Турција почна да ги лекува заболените од Ковид-19 со крвна плазма

Универзитетот во Источна Турција започна со користење на крвна плазма за пасивно...

Филипче: На Светскиот ден на здравјето упатувам посебно признание до сите здравствени работници – вашиот труд и пожртвуваност спасуваат животи

По повод, Меѓународниот ден на здравјето, 7 април, со обраќање до здравствените работници, Министерот за здравство, Венко Филипче  им оддава признание за...

Мицкоски упати отворено писмо до хероите, лекарите, здравствените работници

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, упати отворено писмо до здравствените работници, и сите оние кои се во првата линија во борбата против...

Приведени 22 лица поради прекршување на полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие  според статистиката на МВР за периодот (6/7.04) по однос на забраната за движење евидентирано е дека 41...

Кина пријави нови 32 заразени, сите повратници од странство

Кина нема ниту еден смртен случај од коронавирус во минатите 24 часа, и само 32 заразени, сите се вратиле од странство.
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com