Телефонски разговор Заев – Борисов: Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на С.Македонија

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на Северна Македонија, истакнал бугарскиот премиер Бојко Борисов во денешниот телефонски разговор со претседателот на Владата  Зоран Заев.

Двајцата премиери, како што соопшти владината прес-служба, изразиле увереност дека двете страни остануваат ангажирани во спроведување на Договорот за пријателство, добрососедство и соретседателот нааботка.

Во телефонскиот разговор станало збор и организација на скорешна посета на премиерот Заев на Бугарија, како и за заедничко охрабрување на работата на историските комисии за изнаоѓање заеднички решенија прифатливи за двете страни.Во фокусот на разговорот Заев-Борисов бил Берлинскиот процес и заедничкото успешно претседавање кое е особено важно за зајакнување на регионалната соработка и интеграција на регионот во ЕУ, како и подготовките за претстојниот главен самит кој ќе се одржи во текот на ноември во Софија.

Двајцата премиери разговарале и за заедничката соработка во заштитата од пандемискиот вирус КОВИД-19, особено имајќи ги предвид искуствата на Бугарија во обезбедувањето заштитна опрема за стручниот персонал и за граѓаните.

Била потенцирана и определбата на премиерите, двете држави и граѓаните за целосно искористување на можностите кои постојат за унапредување на економската соработка.с

Аеродром, Карпош и Центар имаат повеќе заразени од сите други скопски општини заедно

Скопските општини Аеродром, Карпош и Центар имаат 1626 заразени, што е повеќе од сите останати скопски општини заедно. Во Аеродром има 631,...

Регистриран рекорден број од 705 на заразени во Загреб, болничките капацитети брзо се полнат

Рекордни 705 заразени се регистрирани во главниот хрватски граб Загреб, јавува „Дневник“, потпирајќи се на изјава на Звонимир Шостар, директор на Дирекцијата...

Почнаа да пристигнуваат податоци, во Прилеп 36 новозаразени – почина едно лица во изминатите 24 часа

Започнаа да пристигнуваат податоците од Центрите за јавно здравје ширум државата. Последните податоци се од Прилеп. Од ЦЈЗ информираат дека во последните...

Автобусите од јавниот превоз утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Поради државниот празник 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба, автобусите од јавниот превоз утре ќе сообраќаат по неделен возен ред.

„Вакцина оваа година ќе нема, а не е решение ниту за следната – вирусот мутира“, вели Марковски

Професорот Вело Марковски вечерва гостуваше во „Клик Плус“ на ТВ21 со кого дебатиравме за коронавирусот, за пандемијата и за тоа како да...