Телефонот во Брза помош не престанува да ѕвони – лекарите не се имуни на коронавирусот, им треба и одмор!

НАШ ПРЕДЛОГ

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се...

Телефонот во итната медицинска помош постојано звони. Се јавуваат граѓани кои бараат лекарска помош, бараат совети, но се јавуваат и болници на кои им е потребна асистенција. Од почетокот на епидемијата со коронавирусот во Македонија, итната медицинска помош работи со зголемен интензитет. И кај нив има заразени со Ковид-19. Нема други лекари и медицински сестри во изолација, бидејќи контактот со заразените лекари бил со заштитна опрема.

- Реклама -

Недела, лето, врие од повици во Центарот на Брза помош во Скопје. Граѓаните бараат помош.

- Реклама -

Помош бараат и болниците за да ги превезат пациентите до нивните домови.

- Реклама -

Оваа служба која е во директен контакт со граѓаните не е имуна на вирусот Ковид-19 иако сите случаи ги третираат како да се позитивни на овој вирус. Двајца лекари д оваа служба добија позитивен резултат и сега се во домашна изолација.

Нема други лекари и медицински сестри во изолација, бидејќи контактот со заразените лекари бил со заштитна опрема, објаснува доктор Сотировска.

Реагираат брзо на секој повик, но се чувствуваат преморено. Вели дека само што помислиле дека завршило се и се ослободиле од паника, новиот бран од вирусот ги изморил уште повеќе.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон јужниот град во Финска, и...

Шилегов најави: Наскоро ДИНО парк во скопската зоолошка

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил објави неколку видеа од монтажни диносауруси, за кои вели дека многу наскоро ќе...