ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Во Шпанија десетдневна жалост за жртвите од Ковид-19

Во Шпанија денеска почнува десетдневна жалост за жртвите од новиот коронавирус. Тоа ќе биде најдолг период на жалост во последните 40 години.

Шкријељ: Жртвите да пријавуваат случаи на семејно насилство

Може да се очекува зголемен број на пријави за насилство врз децата и семејно насилство како последица на вонредната состојба поради коронавирусот....

Две лица починаа, 49 новозаразени – 41 лице излечено, 685 активни случаи

Две лица починаа од коронавирус. 73 годишен пензионер од Прилеп кој на 1 април бил хоспитализиран на Инфективното одделение во Скопје и...

Албанија: Уште една жртва од Ковид-19, излекувани уште тројца здравствени работници

Во Албанија попладнево почина уште еден пациент заразен од Ковид-19,со што вкупната бројка се зголеми на 22 лица. Починатиот...

Првпат за повеќе од една недела дневниот број на починати од Ковид-19 во Италија е под 700 луѓе

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од коронавирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе...

Кипар: Софтверски систем ја кодира причината за смртта кај позитивните лица на Ковид-19

За колку е можно поточно да се одреди причината за смртта кај починатите пациенти со Ковид-19, Кипар спроведува процес на кодирање на...

Шпанија: Повеќе од 100.000 заразени и 9.000 починати

Шпанија денеска надмина нова психолошка граница од 9.000 починати и повеќе од 100.000 зразени, два месеци откако се појави вирусот во земјата,...

Две нови жртви на коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починале двајца мажи, едниот на возраст од...

Статистиката за бројот на новозаболени од денеска ќе се соопштува до 15 часот

Институтот за јавно здравје од денеска ќе ја доставува статистиката на денот за бројот на новозаболени до 15 часот, по што Министерството...

Во Италија повеќе од 11.500 починати од Ковид-19

Бројот на починати од новиот коронавирус во Италија во последните 24 часа се зголеми за 812, на 11.591, соопштија денеска италијанските власти.

Уште две лица починаа од коронавирусот во Грција, потврдени нови 74 случаи

Бројот на жртвите од Ковид- 19 во Грција во изминатите 24 часа се зголеми на 28, откако уште две лица починаа, додека...

Во Пиемонт починале 50 луѓе, во Италија денеска 712 жртви на Ковид-19

Северниот италијански регион Пиемонт вечерва соопшти дека 50 луѓе починале од коронавирусот во последните 24 часа во регионот, податок кој бил изоставен...