ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

СЗО му посакаа брзо закрепнување на Болсонаро и му порачаа: „Сите сме ранливи на вирусот“

Извршниот директор на Светската здравствена организација Мајк Рајан му посака брзо закрепнување на бразилскиот претседател Жаир Болсонар, кој денеска соопшти дека е...

Бразилскиот претседател Болсонаро позитивен на Ковид-19

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро е позитивен на коронавирусот. Болсонаро, кој жестоко го критикуваше вирусот, се тестирал во понеделникот со симптоми откако бил...

Бразил: Во ек на пандемија, Болсонаро го разреши министерот за здравство

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро синоќа го разреши досегашниот министер за здравство Луис Енреике мандета и на негово место го постави онкологот Нелсон...