Tag Results:

земјотрес

ВИДЕО: Премиерката на Нов Зеланд продолжи интервју среде земјотрес

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Арден остана мирна за време на земјотресот, кој се случи додека таа даваше телевизиско интервју во живо....

Додека премиерката се обраќаше во живо, се случи земјотрес (ВИДЕО)

Во време кога земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Нов Зеланд, премиерката Џасинда Ардерн во живо даваше...

Земјотрес во Иран – најмалку шестмина повредени

 Најмалку шест лица се повредени во земјотрес со интензитет од 5,2 степена според Рихтерова скала, кој денеска го погоди југозападниот дел на...

Силен земјотрес во Атлантскиот Океан

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтерова скала денеска е регистриран во Атлантскиот Океан, соопшти Геолошкиот завод на САД.

Силен земјотрес во Мексико

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го потресе утрово брегот на Мексико, соопшти американскиот геолошки завод.. Според сеизмолозите, епицентарот...

Силен земјотрес од 6,2 степени во јужниот дел на Грција во Средоземното море

Земјотрес со интензитет од 6,2 степена според Рихтерова скала е регистриран во близина на грчкиот брег, соопшти денеска Медитеранскиот сеизмолошки центар.

На Крит регистрирани два земјотреса

 На Крит денеска се регистрирани два земјотеса со интензитет од 4,6 односно од 4,5 степени според Рихтеровата скала. Првиот...

Утрово земјотрес во Охридско

Земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала утрово, во 5 часот и 9 минути, е почувствуван од...

Два силни земјотреси ја потресоа Грција

Втор силен земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала повторно ја стресе Грција во 12:52 часот. Епицентарот...

Земјотрес го потресе Маврово

Земјотрес со интензитет од 3,4 степени според Рихтеровата скала, го потресе Маврово. Потресот беше почувствуван во 18:21 часот со епицентар...

Земјотрес од 6,6 степени по Рихтер ја погоди Куба

Силен земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска Куба. Епицентарот на земјотресот беше на...

Силен земјотрес во Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтер ја стресе Босна и Херцеговина. Епицентарот бил на 2 км., на...