ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Ангеловска: Нов проект во вредност од 90 милиони евра за поддршка на здравството и социјалата

Нов „Проект за брзо дејствување против Ковид-19“ во вредност од околу 90 милиони евра за поддршка на здравството и социјалата кој ќе...

Потврдени 41 нови случаи на ковид 19 – вкупно 1367 дијагностицирани, починати 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 37 оздравени пациенти. Од нив 2 пациенти од болничко лекување и...

Министри за здравство на Г20: Здравствените системи ранливи на пандемии

Министрите за здравство на Г20 разговараа преку видео конференција за слабостите на здравствените системи на нивните земји, што ги прави ранливи на...

Вработените во здравствениот систем кои се од Куманово, а работат во други градови, ќе бидат на располагање на кумановската болница

Владата на Република Северна Македонија на денешната 34-та седница, донесе одлука да се прифати информацијата на Комисијата за заразни болести која препорача...

Села: Имаме добар кадар, но не се инвестира во здравството

Претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села во „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека во државава имаме кадар, но не се инвестира...

Кина испрати маски, респиратори и одела за Македонија, се очекува во наредниот период да пристигнат

Кина испратила респиратори, одела и маски и истите треба да пристигнат во следниот период. Оваа инфомрација ја потврди и...