ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

„Горд сум! Здравствените власти се престроија за нешто што никогаш не беа спремни“, рече Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното дебатно издание на „Клик Плус“ на ТВ21 посочи дека е горд како здравствените работници изреагирале.

Кој си поигрува со здравствените работници?! – Наместо 40% од нето плата, добија по 92 денари

Помпезно најавуваната мерка дека здравствените работници ангажирани во спраување со Ковид-19, ќе добијат картичка со 40% пропадна во вода. Наместо 40%, добија...

11 здравствени работици од ГОБ „8-ми септември“ заразени од коронавирус

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека има 11 случаи на здравствени работници од ГОБ „8-ми септември“ заразени...

Бесплатен влез за здравствените работници во музеите во Ватикан

Здравствените работници во Италија ќе можат бесплатно да ги посетат музеите во Ватикан како еден знак на благодарност за нивните напори во...

Шефот на кинеската дипломатија изрази почит за здравствените работници во светот

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји денеска изрази голема почит за здравствените работници ширум светот кои се борат против Ковид-19 и...

Здравствените работници ќе добијат награда во битката со Ковид-19, ама не сите

Владата одлучи да ги награди лекарите и здравствените работници за нивниот придонес во борбата против Ковид-19. Во наредните два месеци ќе има...

Филипче: 91% од здравствените работници заболени со Ковид-19 се оздравени

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален Фејсбук профил посочи дека 91% од здравствените работници заботени од коронавирус се целосно оздравени.

Без награда за трудот во време на Ковид-19: Здравствените работници и по 24 часа на работа

Иако некои од нив работат и по 24 часа, до сега владата се уште нема донесено никаква одлука за да го награди...

Се стега обрачот за датумот за избори? – СДСМ за избори во јуни, ВМРО-ДПМНЕ и здравствените власти против

Прашањето околу одржувањето на изборите, се уште останува актуелна политичка тема во јавноста. Но последниот збор за тоа кога тие ќе може...

Онлајн-тренинзи за справување со КОВИД-19 поминаа 2300 здравствени работници

Речиси 2300 здравствени работници, медицински сестри и лекари  од јавните здравствени установи во земјава во три недели беа дел од интерактивните онлајн-тренинзи...

Што е вирусно оптоварување и зошто е опасно и за здравствените работници?

Во борба против Ковид-19 медицинскиот персонал плаќа многу висока цена. Илјадници здравствени работници се заразени со вирусот, а се зголемува и бројот...

Србија: Заразени 3.380 лица од кои 441 здравствен работник, вкупно 74 починати лица

Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се три нови смртни случаи, две жени и еден маж, на просечна возраст од 68,9...