ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Педофил, осуден на 1.000 години затвор, е ослободен во САД

Во САД педофил, кој е осуден на илјада години затвор, е ослободен на условна казна, пишува весникот „Њујорк тајмс“.

Затвореник во КПУ Идризово позитивен на Ковид – 19

Во затворот во Идризово регостриран е првиот затвореник позитивен на коронавирусот Ковид – 19. Покрај заразениот од вирусот, во изолација се уште...

Затвореник на КПУ „Идризово“ починал на скопските клиники

Во текот на вчерашниот ден, затвореник од Тетово од КПУ „Идризово“ починал во комплексот клиники „Мајка Тереза“. – Вчера...

Полицаец од затвор „Скопје“ позитивен на коронавирус – докторката сметала дека нема потреба да се тестира

Управата за извршување на санкциите преку соопштение посочува дека ги провериле информациите кои биле објавени во некои од медиумите и на социјалните...

„Храната во затвор е катастрофа, јадење ни носат роднини и доброволци“, раскажуваат затворениците кои постат

Храна им обезбедуваат роднините и им ја праќаат во затвор. Сифир и ифтар спремаат самите затвореници. Тоа е така бидејќи храната е...

Италијанската опозиција побара гласање недоверба за министерот за правда заради ослободувањето на 376 припадници на мафијата

Италијанските опозициски партии денеска поднесоа иницијатива за изгласување недоверба на министерот за правда Алфонсо Буанфеде, кој е изложен на жестоки критики заради...

Дали затвореникот починал од Ковид-19? – Ниту еден што бил во контакт со него нема коронавирус

Притвореникот кој почина пред три недели во скопскиот истражен затвор „Шутка“ починал од срцев удар. Сепак, тој е евидентиран како починат од...

Припадници на групата Боко Харам отруени во затвор во Чад

Четириесет и четири припадници на екстремистичката група Боко Харам починале во затвор во Чад, најверојатно откако биле отруени со непозната супстанца, соопшти...

Почина затвореник во Шутка – обдукцијата ќе покаже од што починал

Затвореникот од Истражниот затвор што починал денеска бил зависник од дрога и не покажувал знаци на КОВИД-19. Како што...

Карантин и за новодојдените во затворите – јадел живи компири, па лажирал дека има температура од коронавирус

Три лица кои се екстрадирани по претходно објавена потреница, заршија во карантински затвор на државната клиника во Скопје. Еден...

Хигиена во затворите во време на пандемија – Хелсиншки комитет: Нема соодветен план за одговор

Вака пристигнува лебот во затворот „Идризово“. Во кутии оставени на под и незавиткан во ќесе или хартија. Оние што...

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Македонија намалена

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава...