ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

СЈО е веќе историја, од денеска стапува на сила новиот закон за Јавното обвинителство

Престана да важи законот за Специјалното јавно обвинителство, и од денеска стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство кој беше донесен...

Јанушев: Законот за ЈО, за жал или за среќа, не помина од правен аспект

Вечерва на гостувањето во „Клик Плус“, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, уште еднаш го повтори ставот на својата партија за Законот...

Професори за Законот за јавно обвинителство: Политичарите ги штитат нивните афери со закон

Тукушто усвоениот Закон за ЈО, некои од универзитетските професори го гледаат како закон со кој партиите повеќе се штитат себеси, отколку правдата...

Џафери: Законот за ЈО е донесен во соодветна процедура

Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешната прес конференција истакна дека законот за јавно обвинителство е донесен во соодветна процедура.

Груби: Собранието утре ќе гласа за законот за ЈО

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби на денешната прес конференција потврди дека 2/3 законски решенија меѓу кои и Законот за Јавно обвинителство и...

Костадинов: Да се ставиме на страната на правна држава и да го поддржиме законот за ЈО

Пратеникот Костадин Костадинов на денешната прес конференција во Собранието ги повика пратениците да бидат одговорни и да се стават на страната на...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се...

Димовски: Немојте да манипулирате со датумот, ние датум не добиваме ниту во март

Илија Димовски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ денеска на расправата за законот за ЈО, им порача на пратениците на независната група на ВМРО-ДПМНЕ им...

Бујар Османи повикува да се изгласаат законот за ЈО и изборниот законик

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи кој во изминатите денови беше во посета на Париз, на својот профил на „Фејсбук“ повика...

Спасовски: Носење на сите закони, па потоа распуштање на парламентот (ВИДЕО)

Премиерот Оливер Спасовски, денеска при посетатана студентскиот дом „Гоце Делчев“ изјави дека најпрво ќе мора да се донесат законските решенија, па потоа...

Седницата за Законот за ЈО утре во 11 часот, закажани седници за разрешување на Мизрахи и за распуштање на Собранието (ФОТО)

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска обелодени дека се закажани две собраниски седници, и тоа за разрешување на член на Влада (Рашела...

Закон за ЈО: Пратениците повикани во Собрание, се договараат 80 гласови, до полноќ седница за усвојување

На официјалниот сајт на Собранието нема закажано седница за гласање на законот за ЈО, но според партиски информации до кои дојде ТВ21,...