ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Борел за гласањето на законот за ЈО: „Нов важен чекор во имплементацијата на реформите“

Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изрази задоволство поради донесувањето на Законот за јавно обвинителство во...

Пратениците повикани во Собранието во 15 часот за законот за ЈО

Постои можност денеска Собранието во 15 часот да одржи седница на која ќе се расправа за предлог-законот за јавно обвинителство и предлог-законот...

Усогласениот и усвоен текст на Законот за јавно обвинителство е доставен до Собранието

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната седница ги разгледуваше Предлог-законите за јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. Во текот...

Законот за ЈО утре на Влада – Мицкоски: Ако стигнат до потребните 80 гласа, тоа е тоа…

Има време да се донесе законот, убеден е лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој изрази оптимизам за негово изгласување. Најверојатно предлог законот...

Законот за ЈО утре на Влада – Мицкоски: Ако стигнат до потребните 80 гласа, тоа е тоа…

Има време да се донесе законот, убеден е лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој изрази оптимизам за негово изгласување. Најверојатно предлог законот...

„Имавме шанса за одличен нов закон за ЈО кој ќе одговореше на новите предизвици и криминал во светот“, вели Трајковска

Правниот експерт и советник на Претседателот Стево Пендаровски, Мирјана Лазарова Трајковска во дебатниот магазин „Click Plus“ посочи дека сме имале шанса за...

Продолжуваат консултациите за законот за јавно обвинителство

Во текот на денов ќе продолжат билатерални средби со претставниците на пратеничките групи на кои се разгледуваат нивните амандмани за законот за...