ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Нов земјотрес го потресе Загреб

Сеизмографот утринава во 04:15 часот забележал земјотрес со јачина 2,4 според Рихтер со епицентар во Загреб, недалеку од Маркушевца, известува Сеизмолошката служба.

Уапсена екс градоначалничка на Книн, Јосипа Римац

Хрватската полиција денеска ја уапси поранешната градоначалничка на Книн, Јосипа Римац од Хрватската демократска заедница (ХДЗ), поради малверзации во Хрватски шуми.

Евакуиран сервисот на „Порше“ во Загреб поради подметната бомба

Евакуиран е сервисот на „Порше“ во Загреб, откако наводно била пронајдена бомба во автомобил, објави порталот Индекс. Медиумот објави...

Декларацијата од самитот во Загреб потврдува дека регионот е составен дел на Европа и геостратешки приоритет за ЕУ

Лидерите на земјите членки на ЕУ, првите луѓе на Европскиот Совет, на Европскиот Парламент и на Европската Комисија, како и шефовите на...

Започна Самитот на ЕУ за Западен Балкан Загреб 2020

Започна Самитот на ЕУ за Западен Балкан Загреб 2020, кој оваа година се одржува со видео конференција. Овој Самит...

Нов силен земјотрес го потресе Загреб

Само месец дена по катастрофалниот земјотрес, нов силен земјотрес утринава околу 09:50 часот повторно го потресе Загреб. Земјотресот...

ВИДЕО: Мачки панично бегаат пред силниот земјотрес во Загреб

Медицинскиот факултет на Универзитетот во Загреб е една од зградите што претрпе голем земјотрес во Загреб во неделата и има значителна штета.

Пленковиќ: Платата за март ќе ја донираме за Загреб

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави денеска дека претставниците на власта мартовската плата ќе ја донираат за санирање на последиците од земјотресот во...

Им подлегна на повредите 15 годишното девојче повредено во земјоресот во Загреб

Една девојче на 15 годишна возраст, кој беше сериозно повредено во вчерашниот земјотрес во Загреб, почина во болницата на Клаиќ, потврди директорот.

Во Загреб прогласена состојба на природна непогода поради земјотресот

 Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ денеска прогласи состојба на природна непогода поради земјотресот што вчера го погоди градот. Град...

Хрватска: Во Арена Загреб се поставуваат кревети за прием на пациенти

Националниот штаб на Арена Загреб започна со поставување на кревети за прием на пациенти. Имено, во Загребската арена...

Фон Дер Лајен за преговорите: „Се надевам дека ќе почнат пред Самитот во Загреб“

Пред неформалната вечер со лидерите од Западен Балкан, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејан истакна дека Западен Балкан е поблиску...