ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Престанува да важи забраната за одржување спортски натпревари, ќе се одржуваат без публика

На денешната 73-та седница на Владата донесена е одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови...

Стапи во сила забраната за влез на граѓани од Бразил во САД

Од денеска стапи во сила забраната на САД за влез на граѓани од Бразил, два дена порано од првичната најава на Белата...

Забраната за движење на ја почитувале 52 лица, од нив 28 се приведени

Во текот на изминатото деноноќие (22/23.05.2020) на територијата на Република Северна Македонија на 48 лица им се издадени решенија за изолација, а...

Пауновски: Угостителите да не ги отвораат објектите додека не се укине забраната за работа

Пазарните инспектори од 4 до 11 месецов извршиле вкупно 2.221 инспекциски надзори при што затвориле пет угостителски објекти во Кичево, Охрид, Тетово...

Од утре се укинува забраната за движење во шума и на шумско земјиште

 Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, на барање на ЈП „Национални шуми“ ја отповика забраната за движење во шума и...

Ирачките власти ја укинаа забраната за работа на Ројтерс во оваа земја

Ирачките власти денеска ја укинаа суспензијата на дозволата за работа на британската агенција Ројтерс во нивната земја, соопшти самата агенција.

Во изминатото деноноќие 83 лица не ја почитувале забраната за движење

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот 16/17.04.2020, по однос на забраната за движење, евидентирано е дека на...

Грк уапсен со над 100 килограми канабис и казнет за прекршување на забраната за движење

Грчката полиција уапсила 58-годишен Грк за поседување и пренесување на 100,9 килограми канабис, а дополнително му била изречена и казна од 300...

Во изминатото деноноќие 90 лица не ја почитувале забраната за движење

Во текот на изминатото деноноќие  според статистиката на МВР за периодот (9/10.04) по однос на забраната за движење евидентирано е дека  на...

Бугарија: Министерот за здравство го забрани влезот во земјата за државјани од трети земји

Бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев попладнево издаде наредба со која се воведува привремена забрана за влез на територијата на Бугарија на...

Србија: Забрана за движење од 13 часот денеска до 5 часот во понеделик

Во Србија до 15 часот починале вкупно 44 лица од коронавирус, додека пак заразата е потврдена кај 1.624 граѓани.

Забрана за камиони на Барбарос, Стража, Пресека и на патниот правец Маврово-Дебар

Поради интензивни врнежи од снег, забрана за движење за тешки товарни возила има на планинските премини Барбарос, Стража, Пресека, Ѓавато и на...