ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Половина од заболените од Ковид-19 во Русија без симптоми

Во Русија, 5.352 лица (50.6 проценти) позитивни на новиот коронавирус немале никакви симптоми, соопштија од кризниот штаб во Москва.

Од заболените од коронавирусот 27 пациенти со потешка клиничка слика

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени пет нови пациенти. Во моментов вкупниот број на хоспитализирани пациенти на...

Светски ден за борба против туберкулоза, имаме континуиран пад на бројот на заболени

Во 2019 година во нашата земја биле регистрирани 199 случаи на туберкулоза со што Република Северна Македонија за прв пат се вбројува...

Вкупно 31 заболен од коронавирус – политичарите согласни дека изборите треба да се одложат

Вкупната бројка на заболени од коронавирус во нашата држава изнесува 31, од кои четворица здравствени работници. Лидерите на политичките партии на средбата...

Коронавирусот коси во Кина: 12 илјади заразени, за само 24 часа 46 лица починаа

Националната здравствена комисија во својот редовен дневен извештај објави дека 46 лица починале од инфекција со коронавирус во последните 24 часа, со што бројот...