ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Швајцарски власти: При влез самоизолација за лица од 29 држави

Швајцарската Влада објави список со 29 земји чии граѓани ќе треба да се регистрираат кај надлежните органи на таа држава по пристигнувањето...

Муцунски за договорот од Преспа: Секоја грешка може да се поправи – „Го лажете народот дека може да се врати старото име“, му врати...

Носителот од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица Тимчо Муцунски во изборната дебата на ТВ21 посочи дека секоја грешка може да се поправи,...

Милески дал изјава во полициска станица за сите објавени аудио-снимки на социјалните мрежи

Зоран Милески-Кичеец дал изјава во полициската станица Карпош за сите објавени аудио-снимки на социјалните мрежи каде наводно се слуша неговиот глас.

Теарце осум дена без вода за пиење – мини хидроцентралите ги оставија жителите без решение

Теарце осум дена е без вода за пиење. Поплавите кои се случија на 23 јуни го оштетија коритото на реката и потоа...

Европарламентот бара првата Меѓувладина конференција да се одржи до крајот на 2020

Известувачот за Северна Македонија во Европскиот Парламент, Илхан Ќучук го поздрави изготвувањето на нацрт преговарачката рамка од страна на Европската Комисија и ги...

Заев: Македонскиот јазик се официјализира – Муцунски: Одлуката не значи и членство во ЕУ

Утврдувањето на драфт верзијата на преговарачката рамка е потврда дека чекориме кон Европската унија и заедно со членството во НАТО се остваруваат...

Дебата за ИЕ1 на ТВ21 – обвинувања, барања за извинување, судир на аргументи

Лидерот на СДСМ Зоран Заев треба да им се извини на Албанците за изјавата дека е спремен да им даде или бара...

УНЕСКО со поддршка за наградените меѓукои и ТВ21 за најдобри новинарски приказни

Во рамките на проектот финансиран од ЕУ, Унапредување на довербата во медиумите во Југоисточна Европа и Турција - Фаза 2, Советот за...

Повторно затворање на границите?! – Комисијата за заразни болести утре одлучува за границите со Косово и Србија

Константниот раст на бројот на нови случаи од корона вирусот, претставува закана за повторно затворање на граничните премини. По помалку од една...

Мицкоски: Гарантираме безусловна правда и нула толеранција на корупцијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и носителот на кандидатската листа во Петтата изборна единица на коалицијата „Обнова за Македонија“ Игор Дурловски денеска...

Бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за Ковид-19

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и...

Затвореник во КПУ Идризово позитивен на Ковид – 19

Во затворот во Идризово регостриран е првиот затвореник позитивен на коронавирусот Ковид – 19. Покрај заразениот од вирусот, во изолација се уште...