ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Кипар денеска ги отвора аеродромите, но само за 19 земји

Под посебни правила, меѓу кои и претходно направен тест за Ковид-19 и со потпишана декларација, од денеска е дозволено патување на Кипар,...

Кипар: Софтверски систем ја кодира причината за смртта кај позитивните лица на Ковид-19

За колку е можно поточно да се одреди причината за смртта кај починатите пациенти со Ковид-19, Кипар спроведува процес на кодирање на...

И на Кипар се воведува целосна забрана на движењето на грѓаните

Од денеска попладне на Кипар се воведува целосна забрана за движење на граѓаните, со мали исклучоци, а ќе биде на сила до...

Нови девет случаи на коронавирусот на Кипар, претседателот одржа лидерска средба

Министерството за здравство на Кипар попладнево соопшти дека се потврдени девет нови случаи на коронавирусот, а вкупниот број лица заразени со Ковид-19...

На Кипар четири нови потврдени случаи на коронавирусот

Кипарското Министерство за здравство денеска соопшти дека во земјата се регистрирани четири нови позитивни случаи на коронавирусот, а вкупниот број лица заразени...

Во Иран уште 21 жртва на Ковид-19, само една земја од ЕУ нема пријавено заразени

Уште 21 лице почина во Иран од последици на новиот коронавирус, а во текот на ноќта пројавени се уште 1.000 болни.