ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Тројца загинати, 12 исчезнати во поплавите во источна Кина

Три лица загинаа, а 12 се исчезнати во невремето што синоќа ја зафати југозападна Кина, соопштија кинеските власти. Како...

Единаесет квартови во Пекинг под карантин поради ново жариште на Ковид-19

Во Пекинг под карантин се ставени 11 станбени квартови поради појава на ново жариште на Ковид-19 на пазар, соопштија денеска кинеските власти.

Студија: Новиот коронавирус можно е да се ширел во Кина од август 2019 година

Новиот коронавирус можно е да се ширел во Кина од август 2019 година, според студијата на Харвард школата за медицина. Нивните тврдења...

Во Кина после две недели регистриран првиот „домашен“ случај на коронавирус

Кина после две недели го пријави првиот случај на зараза кој не дошол од странство, а заразеното лице е од островот Хаинан.

Лекувањето на пациент со Ковид-19 во Кина чини меѓу 3.200 и 140.000 долари

Кинеската Влада трошела во просек околу 23.000 јуани (околу 3.200 американски долари) за лекување на пациент од коронавирус со пневмонија, се наведува...

Кинеска донација од 2.000 заштитни маски

Заменик-министерот за надворени работи Андреј Жерновски денеска се сретна со амбасадорот на Кина во земјава, Џанг Ѕуо, кој од името на Амбасадата...

Напад со нож во Кина – повредени околу 40 деца и возрасни

Најмалку 40 лица се повредени утринава во напад со нож во основно училиште во јужниот дел на Кина, објавија локалните медиуми.

Кина од септември тргнува во потрага по вонземјани

Кина наскоро ќе почне со потрагата по живот надвор од Земјата и, за таа цел, штотуку ја заврши изградбата на огромниот телескоп...

Тајни снимки на СЗО откриваат дека Кина забошотувала информации за Ковид-19

Снимки од онлајн состанок на СЗО покажале дека таа организација многу тешко добивала потребни информации од Кина на почетокот на пандемијата на...

Вухан го заврши масовното тестирање на 11 милиони жители

Кинескиот град Вухан го заврши масовното тестирање на сите речиси 11 милиони жители за евентуално присуство на коронавирусот во нивните тела. Во...

Во изминатите 10 дена, во Вухан се тестирани 6,5 милиони луѓе

Во изминатите десет дена, во Вухан се тестирани  шест и пол милиони луѓе за присуство на коронавирус, а целта е да се...

Кинеска вакцина против Ковид-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Влијателниот британски медицински магацин „Лансет“ оцени дека резултатите од првата фаза од испитувањето на првата кинеска вакцина против Ковид-19 врз луѓе, покажуваат...