ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Пазарните инспектори бркани од локалите – од денеска ќе се изрекуваат и казни

Жива музика, играње на маса, гушкање. Ова, меѓу другото, го затекнале пазарните инспектори синоќа, додека вршеле контроли во угостителските објекти кои од...

За непочитувањето на полицискиот час за 37 скопјани предвидени се казни од вкупно 74.000 евра

Основното јавно обвинителство Скопје предложи казни од по 2.000 евра за секој за 37 лица за непочитување на полицискиот час.

Маските задолжителни – до мај опомени, а потоа казни за неносење

Најпрвин опомена, а потоа и казни ќе добијат оние граѓани кои не ја почитуваат мерката за задолжително носење на заштитната опрема за...

Стапи во сила уредбата за задолжителна заштитна опрема, опомени до 30 април, потоа казни

Стапи во сила уредбата со која е задолжително носењето на заштитна опрема на лицето при излегување од домот. Од Владата информираа дека денеска...

Нови мерки за Куманово, Тетово и Прилеп – задолжителни маски, забрана за групирања на повеќе од две лица, следуваат казни

1000 до 1500 денари ќе изнесува казната за граѓаните кои нема да ги почитуваат новите мерки на Владата за групирање на повеќе...

Во Франција изречени над 760.000 казни поради непочитување на рестриктивните мерки

 Француските сили на редот за еден месец од стапување во сила на ограничувачките мерки за движење, извршиле над  12,5 милиони проверки, притоа...

Побарани казни за 17 прекршители на полицискиот час во Битола

Основното јавно обвинителство Битола поднесе предлози за издавање казнени налози против 17 лица, обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи...

Скопското обвинителство побара казни за 20 непочитувачи на здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 20 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените...

Предлози за казни од по 2 000 евра за 13 прекршители на полицискиот час во Кочани

Основното јавно обвинителство Кочани поднесе предлози за изрекување казнени од по 2 000 евра за 13 лица од Кочани за нарушување на...

Лукаревска: УЈП нема да пресметува глоби, казни за фирмите и граѓаните

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 порача дека тие нема да пресметуваат глоби...

Франција: Направени 5.8 милиони контроли и напишани 359. 000 казни за непочитување на мерките за ограничување

Министерот за внатрешни работи на Франција, Кристоф Кастанер соопшти дека во првите 15 дена од воведувањето на мерките за ограничено движење во...

Десет струмичани казнети од судот по три илјади евра за непочитување на забраната за движење

Основниот суд во Струмица изрече казни од по три илјади евра во денарска противвредност на десет граѓани кои не ја почитувале забраната...