ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Во Скопје 41 новозаразен, најмногу во Чаир и Карпош

На подрачјето на Град Скопје денеска е регистриран 41 новозаразен со коронавирусот, од кои најмногу – 24 се од Чаир, по што...

Брз струја утре корисници од Карпош и Центар

Поради планирани технички зафати во електросистемот на град Скопје утре од девет до 14 часот без струја ќе бидат корисниците од дел...

Општина Карпош: Е-Едукација за дечињата од Градиниките

Претшколските установи од Општина Карпош започнуваат со прилагодена online едукација за децата. Градинките „Орце Николов“, „Мајски цвет“, „Распеана младост“ и „Пролет“ ќе...

Е – настава за деветоодделенците во Kарпош

Општина Карпош дава препорака за организирање на настава по електронски пат, во деветитте одделенија во општинските основни училишта. Како резултат на...

Потврдите за ученик и одење во градинка – по електронски пат

Во периодот на прекин на воспитно – образовниот процес, работното време на сите градинки и основни училишта во Карпош е скратено и...

Нов парк во Карпош – Град Скопје почна со расчистување на просторот

Град Скопје започна со расчистување на просторот за новиот парк во Карпош. Механизација и екипи од јавните претпријатија на...

Поддршка за оштетените од невремето во Карпош

Во текот на целата ноќ и утринава, комуналните служби на Општина Карпош и јавните градски претпријатија работат на отстранување на последиците од...

Богоев: Седете на затворени места и алармирајте за евентуални штети

Градоначалникот на Карпош Стефан Богоев на својот Фејсбук профил посочи дека резултат на силниот ветер се отстранети кровни површини на неколку згради...