ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Австрија со предупредување да не се патува во Бугарија, Романија и Молдавија

Австриските власти ги предупредија граѓаните да не патуваат во Бугарија, Романија и Молдавија поради ширењето на новиот коронавирус во тие држави.

ДИК: Лицата во самоизолација или карантин за гласање може електронски да се пријават, на денот на гласањето ќе се гласа и со истечени патни...

 ДИК утре ќе организира симулација на безбедно гласање  на едно избирачко место на кое што ќе бидат поканети сите медиуми. На денешната...

Печалбарите загрижени поради ковид-19 – „Се плашиме да дојдеме, ќе треба да одиме во карантин по враќањето“

На праг сме на месец јули, месец на печалбарите. Во летната сезона Кичево заживува. Но оваа година поради пандемијата со корона вирусот...

Пекинг воведува карантин поради вториот бран на коронавирусот

Пекинг повторно воведува строги рестриктивни мерки поради новиот бран на коронавирусот, а властите апелираат до граѓаните да не ги напуштат своите домови,...

Единаесет квартови во Пекинг под карантин поради ново жариште на Ковид-19

Во Пекинг под карантин се ставени 11 станбени квартови поради појава на ново жариште на Ковид-19 на пазар, соопштија денеска кинеските власти.

По карантинскиот викенд, Скопје „оживеа“ – за три часа, 9 илјади возила ја поминале патарината во Глумово

80 часа Скопје беше мирно и со празни улици. По завршувањето на полицискиот час во 5 утрово, градот почна да се размрдува....

Тетово во карантин со 12 новозаразени – земјоделците не можат да ги продаваат производите

Во градот Тетово се евидентирани 12 нови случаи со Ковид-19, од кои два се нови кластери. Според Наим Скендери од Центарот за...

Потврдени 52 нови случаи, починаа 4 лица – ќе има ли карантин за Сарај, Гази Баба, Бутел и Аеродром?!

Нема да има полициски час и покрај тоа што во изминатото деноноќие се регистрирани 52 нови случаи со Ковид-19. Министерот Филипче вели...

Во Бугарија 14-дневен карантин само за граѓаните од осум земји

Бугарскиот Централен оперативен штаб предложи укинување на 14-дневниот карантин за бугарските и странските државјани од земјите-членки на ЕУ, како и за граѓаните...

4 часа блокирани на Табановце – немале ПЦР тест, ги испраќаат во карантин за да ги тестираат

Со многу радост дојдоа на границата на Северна Македонија, но не знаеја дека тука ќе им излезе проблем и дека нема да...

Државниот карантин за лицата кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест

Владата на Република Северна Македонија на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија...

Какво ограничување ќе имаме викендов? Комисијата достави предлог од 58 часовен карантин, Владата одлучува дали ќе го прифати

Полицискиот час за претстојниот викенд кој е продолжен со два празника, според предлогот на Комисијата за заразни болести треба да почне в...