ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

ДУИ со 49 отсто кандидати жени за пратеници

Демократската Унија за Интеграција на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април ќе се кандидираа со 98 отсто млади кадри, од кои...

До полноќ се поднесуваат листи за кандидати за пратеници за изборите на 12 април

Рокот за поднесување кандидатски листи до Државната изборна комисија (ДИК) за закажаните предвремени парламентари избори за 12 април завршува вечерва на полноќ....

Три политички партии веќе доставиле листи за изборите на 12 април до ДИК

До Државната изборна комисија (ДИК) до денеска кандидатски листи доставиле три политички партии. Рокот за доставување листи за претстојните предвремени избори на...

На Конвенција претставени кандидатите за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски на вечерашната конвенција на партијата посочи дека ќе го победи Зоран Заев дома, а потоа ќе следи...

ВМРО-ДПМНЕ на Конвенција ги претстави кандидатите за пратеници

Професорката Гордана Силјановска Давкова, носител на Изборна единица 1 на Конвенција за преставување на кандидатите за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За...

ВМРО-ДПМНЕ ја објави целосната листа на кандидатите за пратеници во сите ИЕ

Ова се сите имиња на кандидати за пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. Изборна единица 1:

Ова е листата на ВМРО-ДПМНЕ за кандидати за пратеници во ИЕ 1

Носител на изборната листа на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица еден е професорката Гордана Силјановска Давкова. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ...

ВМРО-ДПМНЕ ги утврдува листите на кандидати за пратеници

Централниот комитет на ВМРО-ДМНЕ вечерва на состанок зад затворена врата во партиското седиште ја утврдува листата на кандидати за пратеници на претстојните...