ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Северна Кореја потврди дека ја уништила канцеларијата за врски со Јужна Кореја

Северна Кореја потврди дека ја уништила канцеларијата за врски меѓу двете Кореи во пограничниот град Кесонг. Официјалната севернокорејска новинска...

Сестрата на Ким Џонг-ун и се закани на Јужна Кореја

Северна Кореја ќе преземе „акции“ против Јужна Кореја, кои ќе им ги довери на своите војници да ги спроведат, се закани денеска...

Северна и Јужна Кореја разменија оган во погранично подрачје

Северна и Јужна Кореја разменија утрово во близина на стражарски пункт на Јужна Кореја, зголемувајќи ги тензиите еден ден откако лидерот на...

Најмалку 25 загинати во пожар на градилиште во Јужна Кореја

Во пожар кој денеска изби на градилиште во Јужна Кореја загинаа најмалку 25, а повредени се седум лица, објави државната новинска агенција...

Во Јужна Кореја откриени 38 антитела кои го неутрализираат коронавирусот

Научници од Јужна Кореја изолираа 38 антитела кои можат да го неутрализираат коронавирусот, соопшти Центарот за контрола и превенција на болести при...

Коронавирусот во Јужна Кореја „се враќа“, 91 „излекуван“ пациент повторно се позитивни

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека 91 пациент за кои се верувало дека се излекувани, повторно се позитивни...

Јужна Кореја ќе ги награди своите граѓани за нивните страдања поради Ковид-19

Јужна Кореја најави дека на сите семејства, освен на најбогатите, итно ќе им префрли на сметка финансиска помош за да можат полесно...

Јужна Кореја: Со ширењето на Ковид-19, се развива и страшен верски култ

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми...