ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Тимоние: Извештајот на ЕК и новата методологија се охрабрувачка основа за старт на преговорите

Франција со оптимизам гледа на извештајот на Европската комисија, како и на методологијата за проширување како охрабрувачка основа за донесување одлука...

Извештајот на ЕК позитивен – се оценува напредокот на Македонија и Албанија

Во дополнителниот извештај на Европската комисија посветен на Северна Македонија и Албанија, земјава доби позитивна оценка за исполнување на реформите во судството,...

Заев – Дукс: Позитивниот извештај е потврда за посветеноста на реформите

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска оствари средба со делегација од амбасадата на Р.Унгарија во земјава предводена од амбасадорот, Ласло Дукс.На...

Димитров: Ставот на Макрон добар сигнал, да се потрудиме Извештајот на ЕК за земјава да биде попозитивен

 Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели ставот на францускиот претседател Емануел Макрон дека ако резултатите од Извештајот на Европската комисија во...