ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Филипче: Според евиденцијата на ДСЗИ околу 5.000 лица се во изолација на домашно лекување и можат да гласаат на изборите

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека според евиденцијата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) нешто помалку од...

Кривични пријави за три лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државава на 651 лице им се издадени решенија за изолација, а 346 лица потпишале...

Печалбарите носат милиони евра во Македонија, Владата ќе ја разгледа можноста за укинување на 14-дневната изолација

14-дневната самоизолација на која мора да се согласат сите државјани на Македонија кои доаѓаат од странство, се пречка за доаѓањето на печалбарите....

336 издадени решенија за изолација, 175 потпишале изјави за самоизолација, 633 прекршоци за не носење маска

Во текот на изминатото деноноќие (16/17.06.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија на 336 лица им се издадени решенија за изолација,...

Издадени 860 решенија за изолација, 199 лица потпишале самоизолација, 559 прекршоци за не носење на маска

Во текот на изминатото деноноќие (15/16.06.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија на 860 лица им се издадени решенија за изолација,...

Филипче: Шеснаесет медицински сестри од ГАК се во изолација, но не од случајот со родилката

Родилката која беше во Гинеколшко-акушерската клиника, потоа во болницата „Ремедика“, понатаму примена на Инфективната клиника во Скопје и на свое барање согласно...

Во изолација 790 лица, шестмина не ја почитувале, а 1071 не носеле маски

Во текот на изминатото деноноќие (12/13.06.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија на 790 лицa им се издадени решенија за изолација,...

1143 прекршоци за не носење на маска – на 905 лица им се издадени решенија за изолација, 120 потпишале изјави за самоизолација

Во текот на изминатото деноноќие (09/10.06.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија на 905 лица им се издадени решенија за изолација,...

Шест лица не ја почитувале мерката за изолација, регистрирани 975 прекршоци за не носење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (08/09.06.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија на 593 лица им се издадени решенија за изолација,...

Издадени 435 решенија за изолација и 75 за самоизолација, 641 лице не носеле маска

На територијата на државата, во текот на изминатото деноноќие на 435 лице им се издадени решенија за изолација, а 75 лица потпишале...

Решенија за изолација добиле 368 лица во изминатото деноноќие

На 368 лица им се издадени решенија за изолација, а 47 лица потпишале изјави за самоизолација во текот на изминатото деноноќие (28/29...

4 часа блокирани на Табановце – немале ПЦР тест, ги испраќаат во карантин за да ги тестираат

Со многу радост дојдоа на границата на Северна Македонија, но не знаеја дека тука ќе им излезе проблем и дека нема да...