ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Рекордна неизлезност на вториот круг општински избори во Франција

Министерството за внатрешни работи на Франција соопшти дека излезноста на гласачите на вториот круг општински избори до 17 часот, односно еден час...

Спасовски: Не го кршам законот – партиските активности ги водам по 16:30 часот

Нема прекршувања на законите ниту мешање на државната со партиската активност, уверува премиерот Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашањето дали секојдневните посети...

ЕУ: Изборот на гласачите во Србија беше ограничен поради владејачката партија

Европската Унија се огласи за парламентарните избори во Србија попладнево, по извештајот на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, и истакнува дека за напредок...

Србија утре гласа на парламентарни, покраински и локални избори, опозицијата го бојкотира гласањето

Наместо на 26 април, поради епидемијата на коронавирус, Србија утре, на 21 јуни гласа на редовните парламентарни, покраински и локални избори. Своето...

Какви ќе бидат протоколите за кампањите? – Партиите нема да одржуваат митинзи, но не исклучуваат средби со граѓани

За неполна недела, односно во среда на 24 јуни започнува изборната кампања, но засега се уште не е познато по кои протоколи...

Новакоски за тоа како ќе гласаат граѓаните во странство кога границите се затворени: Е, тоа е голем проблем…

Поранешниот претседател на ДИК, Александар Новакоски за ТВ21 одговори на прашањето како ќе гласаат нашите граѓани кои се на привремена работа во...

На денот на гласање со маски и ракавици – да нема активности во штабови, туку на отворено

Задолжително носење маски, одржување дистанца, често дезинфицирање на рацете и проветрување на просториите. Ова се дел од правилата кои ќе треба да...

Гаши и Села ја стартуваа политичката кампања: Сега е време!

Коалицијата помеѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива денеска ја започна својата политичка кампања за предверемните парламентарни избори, се вели во соопштението.

„Деркоски сака изборниот процес да го врати назад, тоа е противзаконски“, вели Кондарко

„ДИК и самиот претседател Оливер Деркоски со заклучокот кој го донесовме на јавната седница на 22 март дека сите дејствија дотогаш преземени...

Кондарко: Дали уредбата која денеска не ја признава Деркоски, ќе ја признае утре?

„Ако случајно по било кој основ ДИК добие правен акт со кој се одредува датум, дали уредбата која денеска не ја признава...

Мицкоски: Избори во средина на јули – Заев: Доста е со опструкциите на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски

ВМРО ДПМНЕ конечно го кажа својот став - избори во средината на јули, во спротивно ќе ги бојкотираат изборите доколку се одржат...

Заев: Датумот за изборите не е ниту партиска ниту лична желба, по закон и Устав се на 5 јули

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на својот Фејсбук профил пишува дека итното одржување на изборите е неопходно и екстремно важно за да...