ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Владата го запечати јули за избори? – Отвори пат на ДИК да се подготви

Со нова уредба усвоена синоќа, Владата и отвори пат на ДИК за започне со подготовки за избори. Вицепремиерот Бујар Османи вели дека...

Пендаровски утре ќе ги соопшти ставовите за вонредната состојба, за свикување лидерска средба и за изборите

Претседателот на државата Стево Пендаровски утре во 12:00 часот ќе има обраќање пред јавноста. Од Кабинетот на претседателот за...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Нема абер за лидерска, партиите во кампања?! – Има обиди за консензус за датум за избори

Датум за избори нема, но во позадина се водат преговори за постигнување на компромис околу датумот за одржување на предвремени парламентарни избори....