ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Новиот Реис против стариот за коронавирусот – им даде баклава на новинарите, но не и конкретен одговор на прашањата

Короната постои и Исламската верска заедница не треба да дава изјави за тоа, бидејќи тоа припаѓа на науката. Ова го изјави новиот...

ДКСК: ИВЗ пет години не доставила извештај за работењето до Централен регистар

 Последните пет години Исламската верска заедница не доставила основен извештај и годишна сметка до Централниот регистар. Поради непреземање на мерки од страна...

Ветува реорганизација, бега од новинарите – новиот поглавар на ИВЗ не открива зошто е разрешен Сулејман Реџепи

Три дена откако Ријасетот на Исламската верска заедница го разреши поглаварот Сулејман Реџепи, в.д. на ИВЗ Шаќир Фетаху излезе за да каже...

Поранешниот претседател на ИВЗ на РСМ, Сулејман Реџепи, поднесе неотповиклива оставка

Поранешниот претседател на Исламската верска заедница (ИВЗ) на Република Северна Македонија, Сулејман Реџепи, преку писмено соопштение објави дека поднесува неотповиклива оставка од...

Бузаку: Не се знае крајот на парите кои влегле во ИВЗ од обврзници

Скендер Бузаку во „Click Plus“ на ТВ21 истакнува дека книгата која е преполна со криминали ќе биде издадена, а истата е депонирана...

Бузаку: Имаме докази преку кои ќе и посочиме на јавноста зошто сме го кренале гласот против Сулејман Реџепи

Скендер Бузаку во „Click Plus“ на ТВ21 откри дека има докази преку кои ќе и објасни на јавноста зошто го кренале гласот...

Бузаку: Сулејман Реџепи со ИВЗ раководел преку криминални групи

Во вчерашното дебатно издание на „Click Plus“ на ТВ21, Скендер Бузаку обвини дека сега веќе разрешениот поглавар Сулејман Реџепи со ИВЗ раководел...

„Ова е сценарио на Реџепи, не е можно човек кој бил разрешен минатата година, повторно да биде разрешен“, порача Бузаку

Скендер Бузаку во вчерашниот дебатен магазин „Click Plus“ на ТВ21 обвини дека вчерашното разрешување на поглаварот на ИВЗ е сценарио директно од...

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е единствен легитимен поглавар на Исламската...

ИВЗ обвинува, МВР категорично демантира: „Полицајци вршат притисок врз оџите да нема молитви во џамии“

Преписката меѓу Исламската верска заедница и властите, се претворила во притисок врз оџите од страна на полицијата, тврди ИВЗ.Наводно оџите се пожалиле...

ИВЗ објави мерки по повод Бајрам: Што помалку посети, маската задолжителна во џамија, откажана централната манифестација

Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи, денеска ги објави мерките по повод престојниот празник Бајрам. Тој напиша како треба да се однесуваат верниците...

ИВЗ се противи за продолжен полициски час, а нема да ги откаже ниту молитвите за Бајрам

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи на својот Фејсбук профил објави писмо кое го испратиле до Владата пред два дена и...