ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Средновековно село во Италија, потопено пред 25 години, можеби повторно ќе излезе на површина

Селото Фабриче ди Карегина во Италија, кое потекнува од 12. век, веќе 25 години е под вода. Но, наскоро тоа можеби повторно...

Уште едно село во Италија нуди куќа за едно евро

Во едно мало гратче на југот на Италија, чиишто жители велат дека се работи за „село без корона“, куќите чинат по само...

Туристите се враќаат во Италија

По четиримесечната вонредна состојба поради епидемијата, голем број туристи се вратија во Италија, поточно во Венеција, по повод повторното отворање на Палацо...

Повеќе од половина од тестираните за Ковид-19 во Бергамо имаат антитела

Повеќе од половина од жителите на северниот италијански град Бергамо развиле антитела против Ковид-19, соопштија здравствените власти, повикувајќи се на податоци од...

Италија од денеска ги отвора границите, засилените мерки остануваат

Италија денеска ги отвора регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата на коронавирусот, со што овозможува поголема слобода на движење за повеќе...

Со часови блокирани на граници – „Транзитот преку Унгарија важи само за државјаните на ЕУ“

Со сопствени возила тргнаа од Италија кон Македонија....Веднаш штом слушнале дека Србија ги отвори границите, државјани на Македонија кои беа затекнати во...

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи, според распоредот, на почетокот на септември, имајќи предвид дека ширењето на новиот коронавирус во Италија...

Блокираните во Италија се враќаат дома – Османи за ТВ21: „Првата група ќе дојде со автобус и ќе биде во карантин“

Проблемот со враќањето на нашите државјани кои се блокирани во Италија, добива одреден правец. Вицепремиерот Бујар Османи за ТВ21 открива дека веќе...

Државјани на мака, МНР молчи – зошто не се прави ништо за да се вратат „заглавените“ во Италија?

Фазли Аметовски до пред неколку недели работел како сточар во Италија, но сега останал без работа. Три месеци престојува кај негов пријател...

Италијанската опозиција побара гласање недоверба за министерот за правда заради ослободувањето на 376 припадници на мафијата

Италијанските опозициски партии денеска поднесоа иницијатива за изгласување недоверба на министерот за правда Алфонсо Буанфеде, кој е изложен на жестоки критики заради...

Европските земји почнуваат да укинуваат дел од рестриктивните мерки

Од денеска голем број европски земји почнуваат да укинуваат некои од рестриктивните мерки наметнати поради пандемијата со Ковид-19. Италија...

Италија: Од 4 мај ќе се намалат рестриктивните мерки

Италијанскиот поремиер Џузепе Конте синоќа изјави дека од 4 мај повторно ќе бидат отворени парковите во Италија и оти луѓето ќе можат...