ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

По 5 години СЈО замина во историја – Јовески: „Предметите ќе добијат завршница“

Новиот Закон за Јавно обвинителство кој стапува на сила од денеска и официјално го прати Специјалното јавно обвинителство во историја. Сепак со...

Захариева: Од заеднички интерес е Македонија да ја признае историјата

Од заеднички интерес е Македонија да ја признае историјата, а истовремено ние да ја признаеме нивната реалност во моментов, вели шефицата на...

Спасовски: 27 април најмрачниот ден во поновата историја на нашата држава

Премиерот Оливер Спасовски на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук денеска напиша дека „на 27 април 2017 година, со монструозна намера и...

„Медена земја“ не доби „Оскар“, но се впиша во фимската историја

Иако номиниран во две категории, македонскиот документарен филм „Медена земја“ и прекрасната Хатиџе Муратова не успеаа да земат „Оскар“, но за нашата...