ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Иран ќе егзекутира агент на ЦИА, вмешан во убиството на Касем Сулејмани

Ирански граѓанин кој им дал информации на американските и израелските служби за локацијата каде се наоѓа убиениот генерал Касем Сулејмани, наскоро ќе...

Земјотрес во Иран – најмалку шестмина повредени

 Најмалку шест лица се повредени во земјотрес со интензитет од 5,2 степена според Рихтерова скала, кој денеска го погоди југозападниот дел на...

Иран: Шест години затвор за академик Фариб Абделках поради загрозување на националната безбедност

Иран ја осуди француско-иранскиот академик Фариб Аделках на шест години затвор врз основа на обвинение за загрозување на националната безбедност, изјави денеска...

Би-Би-Си: Иранска авиокомпанија го ширела вирусот на Блискиот Исток

Иранската авиокомпанија „Махан ер“ , поврзана со Иранската револуционерна гарда, превезувала патници заразени со Ковид-19 и со тоа допринела во ширење на...

Во Иран починаа над 700 луѓе, кои со метанол се лекувале од Ковид-19

Повеќе од 700 луѓе починаа во Иран од труење со метанол, за што погрешно мислеле дека лекува од Ковид-19, соопшти иранското Министерство...

Лансиран првиот ирански воен сателит

Иран синоќа соопшти дека го лансира првиот воен сателит „Нур“, што ќе кружи на 425 километри над Земјата. Пентагон...

Претседателот на иранскиот Парламент е болен од Ковид-19

Претседателот на иранскиот Парламент Али Лариџани е ставен во карантин откако бил позитивен на тест за новиот коронавирус. Иранскиот...

Иран: Речиси половина од вработените владини службеници се во домашна изолација

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека речиси половина од сите владини службеници останале дома како дел од мерките за борба против...

Во Иран за еден ден починаа 113 лица од коронавирусот

Во изминатите 24 часа од последици на коронавирусот во Иран починале 113 лица. Со тоа, бројот на смртни случаи...

Во Иран целосна забрана за движење поради новиот коронавирус

Иранските безбедносни сили ќе ги испразнат градските улици во следните 24 часа во обид да го спречат ширењето на новиот коронарнавирус, јави...

Иран: Тројца државни функционери заразени со коронавирус

Вишиот потпретседател и уште двајца членови на кабинетот на претседателот на Исламската република се новозаболени од коронавирус, соошти денеска полудржавната агенција Фарс.

Иран: Од коронавирус почина вкупно 354 луѓе

Во последните 24 часа во Иран починале 63 луѓе од новиот коронавирус, со што бројот на починати се искачи на 354.