ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

11 починати, 185 новозаразени, позитивни и Шилегов и мајката на Мицкоски, 185 лица од здравство позитивни на коронавирус

Во последните 24 часа се регистрирани 185 случаи со Ковид-19, од вкупно 1364 направени тестови. Најмногу заразени има повторно во Скопје и...

Зекири излезе од Инфективна: „Крајно време е луѓето да се освестат за вирусот“

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири на Фејсбук објави дека ја напуштил Клиниката за инфективни болести и дека со неговото семејство се дома...

Во штипскиот регион излекувани 25 пациенти

Шестмина здравствени работници од штипската Клиничка болница се излекувани и се на своите работни места, информираше денеска директорот на Клиничка болница-Штип, Ален...

Две лица починаа, 49 новозаразени – 41 лице излечено, 685 активни случаи

Две лица починаа од коронавирус. 73 годишен пензионер од Прилеп кој на 1 април бил хоспитализиран на Инфективното одделение во Скопје и...

Мајка и бебе од Кочани позитивни на Ковид-19 – починатиот затвореник од Шутка бил позитивен

Мајка и четири месечно бебе се позитивни на коронавирус. Вчера примени се на инфективната клиника во Скопје. „Во моментов...

Од заболените од коронавирусот 27 пациенти со потешка клиничка слика

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени пет нови пациенти. Во моментов вкупниот број на хоспитализирани пациенти на...

Почина 27-годишната родилка од Куманово – 3 жртви од Ковид-19 во последните 24 часа

Почина родилката позитивна на Ковид-19 од Куманово на 27 години. Таа на 30 март на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје...

Во моментов 49 пациенти хоспитализирани на Инфективно, седум со потешка слика, но нема пациенти на респиратор

„Во моментов 49 пациенти се хоспитализирани на Инфективно, седум со потешка слика, но нема пациенти на респираторна машина. Стабилна е состојбата на...

Поздрав од лекарскиот тим на Инфективната клиника: Тука сме 24/7 (ФОТО)

На оваа фотографија се вработените во лабораторијата на Инфективната клиника во Скопје. Тие, како што велат, се 24/7 за лабараториска дијагностика на...

Нови 7 лица тестирани од коронавирус – резултатите негативни, 13 пациенти се на инфективна клиника

Седум лица од Куманово, Штип, Тетово и Кичево по пријава за покачена температура, се тестирани на коронавирус. Резултатите се негативни. Министерот Филипче извести дека лицата...

Две родилки од Дебар пренесени на Инфективна во Скопје – се прави тест за коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче не прес конференцијата рече дека две родилки од Дебар со возило на Итна медицинска помош се пренесени...