ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

 Силниот циклон Амфан ги погоди денеска бреговите на Индија и Бангладеш, поради што повеќе од 2,6 милиони луѓе се евакуирани во засолништа.

Како земја со 1,3 милијарди жители има само 200 заболени?

Избувнувањето на пандемијата на коронавирус покажа дека не постои универзален начин за контролирање на ширењето на инфекцијата. Секоја земја има свој модел...

Индија: Уапсен маж кој силувал петгодишно дете

Индиската полиција уапси 25-годишен маж поради силување на петгодишно девојче. Силувањето се случило во саботата во комплексот на Амбасадата...