ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

До 15 јули забранети летови меѓу Грција и Србија

Поради епидемијата во Грција и со цел да се заштитат патниците и граѓаните од пандемијата на Ковид-19, Агенцијата за цивилно воздухопловство издаде...

Ќучук: Добрососедството е составен дел од преговорите на ЕУ со Македонија

Договорите за добрососедство со Бугарија и со Грција се составен дел на преговарачката рамка на ЕК за Северна Македонија и Албанија, изјави...

До смрт избоден со нож 19-годишен мигрант во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос

Во инцидент во бегалскиот камп Мориа на Лезбос, во текот на ноќта до смрт било избодено со нож 19-годишно момче од Брегот...

Српски туристи цела ноќ чекале за влез во Грција пред да се затвори границата

Огромни редици возила и заглавени автомобили во неутралната зона, беше рано утрово сликата на грчко- бугарската граница, откако српски туристи уште од...

Грција ги затвора границите утре во 6 часот наутро

Грција утре во 6 часот наутро по локално време целосно ги затвора границите за српските државјани, а според српските медиуми, веста ја...

На грчките аеродроми денеска ќе пристигнат над 230 меѓународни летови

На првиот ден од отворањето на сите грчки аеродроми, закажани се 235 меѓународни летови со туристи кои ќе пристигнат од Германија, Швајцарија,...

Согласно одлуките на ЕУ, Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

 Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина...

Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји за кои ќе дозволи влез

 Листата на трети земји за кои Грција ќе дозволи влез, ќе биде финализирана утре, откако за конкретното прашање ќе завршат консултациите на...

Од среда специјален протокол и задолжителен образец и баркод за сите туристи во Грција

Специјален образец со лични податоци, траење и адреса на престојот во Грција, ќе треба задолжително да имаат пополнето најмалку 48 часа пред...

Грција и по 1. јули ќе забрани летови од девет земји, на листата и Македонија

Грција има најава дека од 1. јули ќе го „отвори туризмот“ во земјата, и сите аеродроми. Сепак, властите планираат и после овој...

Грција останува на планот за отворање на границите на 1 јули

Засега остануваме на нашиот основен план, вели портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина...

948.000 македонски државјани лани ја посетиле Грција и потрошиле 114 милиони евра

 Минатата година, Грција ја посетиле 948.000 македонски државјани, бројка што е за 20 отсто помала во споредба со туристите во 2018 кога...