ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

ЕУ со нова испорака на 65.000 хируршки маски за Македонија, Црна Гора, Србија и Хрватска

 Европската Унија денеска со нова испорака на хируршки маски ФФП2 за четири балкански земји, Северна Македонија, Хрватска, Србија и Црна Гора преку...

Европарламентот бара првата Меѓувладина конференција да се одржи до крајот на 2020

Известувачот за Северна Македонија во Европскиот Парламент, Илхан Ќучук го поздрави изготвувањето на нацрт преговарачката рамка од страна на Европската Комисија и ги...

Претседавањето на Германија дава резултат – ЕК подготви нацрт преговарачка рамка за Македонија и Албанија

Со ЕУ претседава Германија и на првиот ден од претседавањето, ЕК објави нацрт преговарачка рамка за Северна Македонија и Албанија и истата...

Македонија не ги исполнува критериумите за патување на нејзините граѓани во ЕУ

Одлуката на Советот на ЕУ за влез на граѓани од трети земји на територијата на Унијата од 1 јули падна, Северна Македонија...

Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји за кои ќе дозволи влез

 Листата на трети земји за кои Грција ќе дозволи влез, ќе биде финализирана утре, откако за конкретното прашање ќе завршат консултациите на...

Усогласени препораките за влез во ЕУ, одлука до утре попладне

 Главниот критериум за влез на државјани на трети земји во Европската унија ќе биде бројот на новозаразени лица на 100.000 жители во...

Нема да можеме во земјите на ЕУ? Димитров: Малку држави ги исполнуваат условите

Можно е граѓаните на Северна Македонија по 1 јули да не можат да патуваат во европските земји. Причина поради тоа е новиот...

Димитров: Можеби на почетокот на идната недела ќе има информација за влез на македонски државјани во ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска изјави дека се уште трае процесот на консултации во ЕУ за тоа дали да им...

Димитров на состанок со ЕУ амбасадорите за отворање на преговорите и справувањето со Ковид-19

 Преговорите со ЕУ се огромна шанса да создадеме европски услови за живот и работа за македонските граѓани. Уверени сме дека во втората...

Во исчекување на преговарачката рамка, по изборите национален консензус за евроинтеграции

Деновиве се очекува да биде објавена преговарачката рамка на Европската унија, но нашата земја сѐ уште нема консензуален став околу тоа каков...

ЕУ: Изборот на гласачите во Србија беше ограничен поради владејачката партија

Европската Унија се огласи за парламентарните избори во Србија попладнево, по извештајот на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, и истакнува дека за напредок...

ЕК предлага следната недела да се отворат границите на ЕУ

Европска комисија денеска презентираше дополнителни препораки за отворање на граници следната недела. Границите на Европска Унија беа затворени кон средината на март...