ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Макрон ќе го претстави составот на новата влада

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе го претстави составот на новата влада чија главна цел е да и се помогне на економијата...

Макрон ја отфрли идејата на Морисон за меѓународна истрага за пандемијата на коронавирусот

Францускиот претседател Емануел Макрон ја отфрли идејата на австралискиот премиер Скот Морисон за итна меѓународна истрага за пандемијата на новиот коронавирус.

Шефот на кабинетот на Макрон ќе биде тестиран за коронавирус

Шефот на кабинетот на Емануел Макрон, Патрик Строзда, ќе биде тестиран за коронавирус во вторник или среда, откако беше во контакт со...

Стартот на преговорите зависи од извештајот за напредокот – новата методологија пред советот за општи работи на ЕУ

Новата методологија за проширување на Европската унија беше ставена на маса пред министрите за надворешни работи на состанокот на Советот за општи...

Рама: Ставот на Макрон позитивен сигнал, но нема простор за еуфорија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека ставот на францускиот претседател Емануел Макрон дека ако резултатите од Извештајот на Европската комисија во март...

Доколку се добри резултатите, Макрон ќе даде поддршка за почеток на преговори со Скопје и Тирана

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека доколку резултатите од мартовскиот извештај на Европската комисија за Република Северна Македонија и Албанија се позитивни,...

Османи и Димитров во Франција – на средба со советникот на Макрон

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, отпатуваа во Франција. Се сретнаа со претседателката на Комисијата...

Две третини од Французите сметаат дека Макрон е лош претседател

Околу 64 отсто од Французите сметаат дека претседателот Емануел Макрон е „лош претседател“, покажуваат резултатите на анкетата...