ИЗБОРИ

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Белград утрово ги санираше штетите по синоќешниот протест против рестриктивните мерки (ФОТО)

Белград утрово ги санираше штетите настанати по повод вчерашниот масовен протест против новите мерки кои ги најави претседателот Александар Вучиќ, меѓу кои...

Најмалку 20 лица повредени по протестите во Белград, запалени полициски возила, превртени контејнери, скршени знаци и излози

Утрово се сумираа штетите од вчерашните масовни протести низ улиците на Белград, по повод најавата на претседателот Александар Вучиќ за враќање на...

ВИДЕО: Запалени три полициски автомобили во Србија – протестите продолжуваат

Неколку стотици полициск службеници дополнително и жандермеријата на еден час по полноќ се наоѓа пред зградата на српското собрание.

„Пред избори нè убедуваат дека се е во ред, а сега по избори дека сме згрешиле“, велат демонстрантите кои протестираат во Србија

„Ние не сме против карантин, сме против тоа што пред изборите сите не убедуваа дека се е во ред, а сега по...

Демонстрантите упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест против враќањето на рестриктивните мерки и повторното воведување полициски час,...

ВИДЕО: Протести во Србија по одуката на Вучиќ за карантин – обид за упад во Собранието

Демонстрантите кои се собраа вечерва пред Домот на националното Собрание, го пробија полицискиот кордон и влегоа во салата на парламентот. Срѓан Ного, независен...

„Членството во НАТО го елиминира стравот од распаѓање на државата“, рече Тачи

Мендух Тачи вечерва на гостувањето во ТВ21 на дебатна емисија за изборите, рече дека членството на земјата во НАТО ќе го „избрише“...

Регистрирани 120 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 7244, оздравени се 125 пациенти – починати се 5 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во:...

Седница на Владата во 15 часот

Денеска, (вторник, 7.7.2020 година) со почеток во 15:00 часот, Владата на Република Северна Македонија ќе одржи редовна седница преку видео-конференциска врска.

Изборни дебати на ТВ21, на ред се лидерите – Африм Гаши не спомна 3 капитални проекти од програмата

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши во емисијата Изборни дебати, посветена на парламентарните избори, не спомна ниту три капитални проекти што ќе ги...

Регистрирани 78 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 7124, оздравени се 172 пациенти – починати се 5 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во:...

Притвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија​

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка против две лица, на возраст од 19 и 20 години, за кои постои основано сомнение дека...