Тачи: Само САД можат да донесат взаемно признавање на Косово и Србија

НАШ ПРЕДЛОГ

Државен завод за ревизија: Дел од надоместоците на СЈО биле незаконски исплатени во износ од 4,6 милиони евра

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година го надминува...

Приведен маж од гостиварско по потерница за затворска казна од шест години

На 29.09.2020 полициски службеници од Одделението за крим полиција го приведоа С.А. (34) од с.Ломница, кој со...

Утре Дебар и Центар Жупа седум часа без вода

Општините Дебар и Центар Жупа, кои со вода за пиење се снабдуваат од водоводот Росоки-Дебар, утре, (30...
-Реклама-

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска оцени дека само САД можат да донесат договор за меѓусебно признавање меѓу Белград и Приштина и дека сите други напори се залудни.

Тој рече дека со договорот за економска нормализација, постигнат на 4 септември во Белата куќа, американскиот претседател Доналд Трамп го постигнал невозможното, пренесува приштина Коха.

- Реклама -

– Претседателот Трамп се потруди да го овозможи тоа. Тој го стори она што другите не го правеа 20 години. Иако може да се види дека економска нормализација може да се случи во Вашингтон, убеден сум дека и политичка нормализација може да се случи, а взаемното признавање може да се случи само во Вашингтон. Другите обиди се залудни. Тие губат време, рече Тачи.

Според него, признавањето на Косово од Израел ќе биде од корист и за земјите од регионот.

Сите вистини за лекувањето со масло од канабис

Гостинка во вчерашната емисија „Урбан таг“ на ТВ21 беше д-р Ирена Витановска со која разговаравме околу лекувањето на болести со помош на...

Дневен хороскоп за вторник (29. септември 2020)

ОВЕН Работа: Не се откажувате од своите идеи дури кога и колегите даваат објективни забелешки.

Сообраќајка на патот Штип – Радовиш, 17 припадници на Армијата повредени

Сообраќајна несреќа се случи утринава на патот Штип-Радовиш, кај местото викано „Осми километар“, во која учествувале автобус и комбе. Според првичните информации...

Денеска пресуда за случајот „Насилство во Центар“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески за случајот...

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја продолжува својата прва работна посета откако е на оваа функција, денеска се сретнува со еврокомесарот...