СЗО: Нема докази дека излекуваните од коронавирусот стекнуваат имунитет

НАШ ПРЕДЛОГ

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141...

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020...

Силно невреме во Мостар

Во попладневните часови Мостар е погоден од силно невреме, а голема количина дожд и силен ветер им...

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека се уште нема докази дека луѓето кои прележале Ковид-19 и развиле антитела не можат повторно да се разболат.

- Реклама -

Во денешното соопштение на СЗО се предупредува да не се издаваат имунолошки пасоши, сертификати или одобрувања за враќање на работа на луѓе кои го прележале Ковид-19, затоа што со тоа се продолжува ризикот од ширење на коронавирусот.

- Реклама -

Чиле минатата недела најави дека планира да воведе „здравствени пасоши“ и да ги издава на луѓе кои се излекувале од коронавирусот. 

- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост...

Силно невреме во Мостар

Во попладневните часови Мостар е погоден од силно невреме, а голема количина дожд и силен ветер им создадоа проблеми на жителите на...

Гужва на грчката граница – над 1.000 автомобили во колона долга 20 километри (ВИДЕО)

Над 1.000 граѓани од Албанија кои работат во Грција денеска беа заглавени во гужва на границата пробувајќи да влезат пред најавените мерки...

Продолжуваат консултациите за коалициски договор помеѓу СДСМ и Коалицијата “Можеме” и ДУИ

СДСМ преку соопштение денеска информира дека продолжуваат интензивните консултации и работата на ниво на генерални секретари викендот за коалициски договор помеѓу СДСМ...