Судското рочиште за екстрадирање на Асанж ќе биде во два дела

НАШ ПРЕДЛОГ

Шпански бизнисмен осомничен за кражба на два милиона заштитни маски

Шпански бизнисмен е осомничен за кражба на здравствен и санитетски материјал. Тој,...

Приведени 22 лица поради прекршување на полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие  според статистиката на МВР за периодот (6/7.04) по однос на забраната за...

Во Германија со Ковид-19 заразени речиси 100 илјади луѓе

Во Германија, во изминатите 24 часа, регистрирани се уште 3.834 нови случаи на заразени со новиот коронавирус,...

Судското рочиште на кое ќе се одлучува дали основачот на Викиликс, Џулијан Асанж може да биде екстрадиран во САД, ќе биде поделено во два дела, со тоа што вториот е одложен до мај, пресуди денеска британскиот суд.

По барањето на правниот тим на Асанж и адвокатите кои ги претставуваат САД, судијата на Прекршочниот суд во лондонскиот Вестминстер се согласи рочиштето да почне на 24 февруари и да трае една недела. Останатите три недели од судскиот процес ќе се одржат од 18 мај.

Асанж до екстрадирањето во САД се наоѓа во британски затвор, каде издржува казна поради кршење на правилата за кауција.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Приведени 22 лица поради прекршување на полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие  според статистиката на МВР за периодот (6/7.04) по однос на забраната за...

Кина пријави нови 32 заразени, сите повратници од странство

Кина нема ниту еден смртен случај од коронавирус во минатите 24 часа, и само 32 заразени, сите се вратиле од странство.

Во Перу против коронавирусот со ограничување по пол: Жените излегуваат во парни, а мажите во непарни денови

Перу има најголем број на излечени пациенти од Ковид-19. Владата на оваа земја го ограничи движењето по пол, па така жените излегуваат...

Клиника за хематологија: Работиме со полн капацитет согласно сите препораки, да не се шири паника и страв

„Длабоко жалиме што ЈЗУ Универзитетска Клиника за хематологија-Скопје и нејзиниот стручно-медицински персонал без основ се става во контекст на дневно-партиски интереси, а...

Десетмина обвинети за непочитување на здравствените прописи во Скопје​

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе шест предлози за издавање казнени налози против вкупно десет лица, обвинети...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com