Спасовски: Пожарникарите го ставаат сопствениот живот во заштита на животот и имотот на сите граѓани

НАШ ПРЕДЛОГ

Мицкоски: „Сега пред да направам нешто два пати се прашувам, што смеам, а што не“, рече Мицкоски откако вчера беше во кафана

„Кога ќе се изгориш на млекото, ќе дуваш и на маштеницата“, оваа стара народна поговорка од сега...

„Се родила една генерација, наполнила 18 години и не се сеќава дека СДСМ победила на избори, нема ниту на следните да се случи тоа“,...

„Последниот пат кога победила СДСМ била пред 18 години. Значи дека една генерација се родила, наполнила 18...

„Доколку не победиме или не формираме Влада, јас ќе се повлечам од ВМРО-ДПМНЕ“, рече Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за ТВ21 вели дека ќе се повлече од функцијата претседател на политичката партија доколку...
- Реклама -

По повод Денот на пожарникарството во Република Северна Македонија, премиерот Оливер Спасовски на Фејсбук напиша дека ова е ден кога ја изразуваме нашата посебна и длабока благодарност за нивниот придонес за безбедноста на сите нас.

„Овој датум е утврден како ден во чест на пожарникарите на нашата земја во знак на сеќавање на првиот противпожарен одред формиран на овој ден во во 1836 година во Битола. Да бидеме постојано со мислата со нив затоа што секој нов ден пожарникарите го ставаат сопствениот живот во заштита на животот и имотот на сите наши граѓани и на нашата заедница. Да се сетиме дека нашите пожарникари беа во најголем број дел од тимовите од нашата земја што учествуваа во спасувачките акции заради земјотресот во Албанија минатата година и нивниот ангажман никогаш нема да биде заборавен како факт дека секогаш остануваме со подадена рака за поддршка и за нашите соседи“, напиша на Фејсбук Спасовски.

- Реклама -

Македонските пожарникари, како што истакнува премиерот, се олицетворение на стремежот на нашето општество во чија суштина е спасувањето, помагањето, пожртвованоста солидарноста.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

„Се родила една генерација, наполнила 18 години и не се сеќава дека СДСМ победила на избори, нема ниту на следните да се случи тоа“,...

„Последниот пат кога победила СДСМ била пред 18 години. Значи дека една генерација се родила, наполнила 18 години, и не се сеќаваат...

„Доколку не победиме или не формираме Влада, јас ќе се повлечам од ВМРО-ДПМНЕ“, рече Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за ТВ21 вели дека ќе се повлече од функцијата претседател на политичката партија доколку на следните изгуби, но тој...

„Сè уште е замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ и не знам која друга партија во Европа е во слична ситуација“, рече Мицкоски

На прашање на ТВ21 дали имотот на ВМРО-ДПМНЕ и натаму е замрзнат, одговори Христијан Мицкоски во „КликПлус“. „Да,...

Мицкоски: Правилото победник со победник повеќе не важи!

Се чини дека праксата оваа година ќе биде прекината, бидејќи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христина Мицкоски вечерва во Клик Плус на ТВ21 најави...