Спасовски: Парична поддршка за младите до 6.000 денари

НАШ ПРЕДЛОГ

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е...

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост...

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично...

Премиерот Оливер Спасовски на денешната прес конференција посочи и парична поддршка за младите до 6.000 денари, Платежна домашна картичка од 3.000 денари и ваучери за кофинансирање за ИТ и дигитални вештини.

„Мерката опфаќа ваучери од најмногу 6.000 денари кои може да покријат партиципација на факултет, сместување во студенстски капацитет, а студентите ќе добијат и картичка од 3000 денари кои ќе можат да ги искористат за домашните производи. За младите ќе бидат доделени и ваучери од 30.000 денари средства за обуки за ИТ вештини“, истакна Спасовски.

🔴 [ВО ЖИВО] Прес-конференција на премиерот Спасовски за третиот пакет економски мерки

🔴 [ВО ЖИВО] Прес-конференција на премиерот Спасовски за третиот пакет економски мерки

Gepostet von TV21 am Sonntag, 17. Mai 2020
- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост меѓу граѓаните.

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи – Бузаку: Сценарио диригирано од Реџепи

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од неговата функција. Оваа одлука е донесена со 2/3 од гласовите на вонредната седница на...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -