Спасовски: Непочитувањето на самоизолација и изолација е кривична одговорност

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска предупреди дека санцкиите за луѓето кои треба да бидат во изолација заради контакт со лице позитивно на Ковид-19 или самото лице е позитивно на Ковид-19, а не го прават тоа, подлежат на кривични санкции и парични казни, кои се над 2000 евра.

Спасовски потенцира дека тоа е практично кривична одговорност за секој еден кој не почитува систем на контрола преку самоизолација или изолација на лица што го напуштаат местото на изолација, а се позитивни на Ковид-19.

– Затоа што директно придонесуваат да се нарушува здравјето на луѓето, директно ги ставаат во ризик сите останати и тоа мора да биде санкционирано. Затоа постојано и еве сега апелирам до граѓаните да бидеме многу совесни во делот на почитување на мерките. Знам дека стана прекомплицирано сето ова со Ковид-19, меѓутоа неизбежно е за да се заштитиме себе си, нашите семејства, да ја заштитиме државата и граѓаните, рече министерот Спасовски.

На новинарско прашање до каде е со реализација на идејата за отворање на границите, особено во однос на македонско-косовската граница, министерот Спасовски одговори дека тоа е прашање на кое одговор треба да дадат здравствените власти, заради тоа што сите одлуки кои се носеа во изминатото се базираа исклучиво на одлуктие што ги носат стручни компетентни луѓе, што се во делот на епидемиологијата и здравствените протоколи. Тука, подвлече тој, учествува и министерот за здравство заедно со Комисијата за заразни болести, во разговори со останатите држави.

– Како ќе биде проценето дека е најповолно за зачувувањето на здравјето и на животот на граѓаните, таква одлука е потребно биде донесена, рече Спасовски.

1,4 милиони евра за набавка на 60 респиратори за Македонија – НАТО помош за справување со коронавирусот

НАТО  обезбедува 1,4 милиони евра за набавка на 60 респиратори и дополнителна медицинска опрема, помошта е потврда на сојузничката солидарност кон нашата...

Три медицински сестри од Гинекологија позитивни на Ковид-19, во изолација директорката и доктор

Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на Ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори...

МНР нема да реагира за изјавата на Каракачанов – „Ова е предизборна изјава“, смета Османи

„Доколку е потребно ќе им испратиме и инженерски полк за да ги отстраниме спомениците кои не се поврзани со историски факти“, изјави...

Еве кои намирници никогаш не треба да ги загревате во микробранова печка

Mикробрановата печка денес е една од најкористените апарати за домаќинство во секој дом. Покрај тоа што ни го...

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

„Маските се скапи“, смета професорот Вело Марковски, кој ова го истакна во „Клик Плус“ на ТВ21. Тој истакна...