Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија

НАШ ПРЕДЛОГ

Од коронавирус заразени 1,5 милиони лица ширум светот

Со новиот коронавирус, кој прв пат се појави во Кина, а потоа се прошири низ бројни земји...

Прво немал документ за идентификација ниту дозвола, потоа агресивно се однесувал кон полицајците

На 08.04.2020 во 18.40 часот во с.Ново Село, скопско, од полициски службеници од СВР Скопје бил лишен...

Реџепи: Ако не добиеме помош од Владата, може биде повлечена одлуката да се откажат молитвите во џамиите

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи продолжува со своите скандалозни изјави и во времето на пандемијата...

Амбасадата на Република Словенија во врска информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, Хрватска, Србија и Македонија во Скопје до таков договор не дојде.

– Словенечка иницијатива беше дека на целиот балкански пат треба да се спроведат единствени мерки за намалување на протокот и да се обезбедат единствени документи за регистрација/идентификација (кои ќе бидат издадени веќе во првата држава на влез), стои во соопштението од Амбасадата на Словенија во Република Македонија и се додава дека во моментот во тек е координација на практичните можности за спроведување на оваа словенечка идеја.

- Реклама -

2 COMMENTS

  1. 212062 840609 I discovered your blog website on google and check several of your early posts. Continue to maintain up the quite good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on! 380550

Comments are closed.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 26 април

Долниот дом на шпанскиот Парламент  денеска го одобри барањето на владата за продолжување на вонредната состојба до...

Џонсон го напуштил Одделот за интензивна нега

Британскиот премиер Борис Џонсон веќе не се наоѓа на Одделот за интензивна нега на болницата „Сент Томас“ во Лондон, изјави неговиот портпарол,...

Г-20 на онлајн самит ќе ги ги разгледува мерките за стабилизирање на нафтениот пазар

Вонредниот самит на Г-20 ќе се оддржи утре и ќе биде посветен на мерките за стабилизирање на нафтениот пазар, соопшти извршниот директор...

Бесплатни психолошки совети за Ковид-19 – Халили: Кај луѓето е активиран аларм за невидливиот непријател

Во време на пандемијата, постарите лица и оние кои страдаат од срцеви заболувања покажуваат најголем интерес за онлајн советите што ги нудат...

Раб: Немав контакт со премиерот Џонсон

Британскиот премиер Борис Џонсон немал никаков контакт со својот заменик, шефот на британската дипломатија Доминик Раб, откако тој ја извршува неговата премиерска...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com