Словачка ќе ги тестира сите граѓани постари од 10 години

НАШ ПРЕДЛОГ

Борисов излегува од самоизолација

Регионалниот здравствен инспекторат во Софија, соопшти дека е укината задолжителната самоизолација на бугарскиот премиер Бојко Борисов.

„Ел Класико“: Реал Мадрид подобар од Барса на „Камп Ноу“

Шпанскиот шампион Реал Мадрид го освои првото издание на „Ел Класико“ оваа сезона по победата од 3:1...

Аеродром, Карпош и Центар на врвот – еве каква е состојбата со коронавирус во скопските општини

Аердором со 656, Карпош со 522 и Центар со 507 случаи се трите скопски општини кои се...

Словачка планира да ги тестира сите граѓани на возраст над 10 години за коронавирусот во следните два викенда, соопшти премиерот Игор Матович на денешната прес-конференција, додавајќи дека тоа е проект кој владата го подготвувала последните три недели.

Сè уште не е јасно дали ваквото национално тестирање ќе биде задолжително или доброволно.

Тестирањето на целото население, како што објасни Матович, е со цел да го открие вистинскиот број на заболени лица во земјата.

Децата помали од 10 години нема да мора да бидат тестирани, рече словачкиот премиер објаснувајќи дека одлуката е донесена врз основа на совети на педијатри.

Словачка има околу 5,5 милиони жители, а тестирањето ќе биде организирано слично како избори, така што ќе има околу 6.000 пунктови во земјата каде што ќе работат седумчлени тимови.

Австрија со рекорден број новозаразени, повеќе од 3.000 за еден ден

Австрија, од почетокот на пандемијата, денеска забележа рекорден број новозаразени од Ковид-19, над 3.000 лица. Веќе неколку дена Австрија...

Кој беше Амди Бајрам? Долгогодишен пратеник и градоначалник, сите го паметат по неговите изјави

Амди Бајрам, еден од луѓето кои долго опстојуваа на политичка сцена во самостојна Македонија, почина на 64-годишна возраст, по компликации со срцето....

Санкционирани 983 прекршоци за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие (23/24.10.2020) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се...

Почнува зимското сметање на времето

Вечерва во три часот по полноќ почнува зимското сметање на времето. Стрелките на часовникот ќе се вратат еден час поназад, односно времето...

Починаа 14 лица, и нови 404 случаи со коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во:...