„Сиромаштија е, луѓето штедат пари“ – Дали викенд без ДДВ ги даде посакуваните резултати?!

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Околу  10 милиони евра  потрошиле граѓаните изминатиот Викенд без ДДВ. За купените домашни производи,  и IT  опрема  од нивните скенирани сметки ќе  им бидат вратени над еден и пол милион евра .  Зошто ваков резултат?

„Затоа  што прво е сиромаштија , луѓето штедат пари дури  и да им дадете 18 посто повраток викаат ќе купам  тоа што ми треба. Прометот е некаде до 5 пати зголемен,  некаде до три пати зголемен,  зависи за кои производи  се потрошени парите“, посочи Зоран Заев.

Видовме сериозна успешност на проектот Викенд без ДДВ  истакна   Заев . Екипата на ТВ 21 беше на терен  на последниот ден од продолжениот Викенд без ДДВ . Она што ние го затекнавме во централното градско подрачје, тогаш, беа речиси празни продавници, празни улици и граѓани од кои дел без запознаени со мерката а дел воопшто не ни знаеја дека Викенд без ДДВ постои. Граѓаните неволно одговараа на прашањето дали ја искористиле  владината мерка . Реагираа дека со ниски плати и пензии можат да си ги дозволат само неопходните услови за живот.

„Не разбирам за што прашувате. Не ја знаете мерката Викенд без ДДВ каде се купуваат домашни производи ?—Не…“

„Исто,не сме запознаени..“

„Го искористивте Викенд без ДДВ? – НЕ…“

„..НЕ…“

„Викенд без ДДВ дали го искористивте? – НЕ…Купив нешто ама не е македонски производ …Мислите дека оваа мерка може да им помогне на граѓаните? – Може сигурно, посебно за компјутер и таква IT опрема“

„Не …Зошто ,затоа што немаме пари. Запознаени сте со мерката? – која мерка…запознаен сум ама што со 11.000 денари ќе купиш нешто“.

Дали ќе има следен Викенд без ДДВ ќе одлучат граѓаните одговори  денеска премиерот .

„И да го повториме следниот викенд за две недели, три, не веруваме дека граѓаните би направиле нешто . 24.59  Ако се подготвени да прават дополнителна семејна потрошувачка од својот буџет тоа ќе го направеа во минатиот викенд“, посочи Зоран Заев.

Парите како што најави премиерот ќе се реалоцираат  на други проекти за поддршка на кризата . Инаку викендов што измина пазарувале околу 204 илјади граѓани а рокот за скенирање на фискалните заврши вчера.

Претреси во Синѓелиќ, запленети пиштоли

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и СВР Скопје-Единица занедозволена трговија...

Евакуирана железничката станица во Лион по дојава за бомба

Во тек е полициска акција за пребарување на теренот откако беше евакуирана железничката станица Пар-Диу во Лион. Во акцијата е приведено едно...

Марковски: Позитивен тест на коронавирус без симптоми не е болест, може да е инфекција

Позитивен тест на коронавирус без симптоми не е болест. Ова го кажа проф. д-р Вело Марковски во вечерашното гостување во „Клик Плус“...

„Носењето маска на отворено е штетно“, вели Марковски

Вело Марковски во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва истакна дека носењето на маска на отворено е штетно.

Маричиќ на министерски форум ЕУ-Западен Балкан: Неопходна е брза дигитализација на судството за да продолжат постапките и во време на пандемија

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска учествуваше на ЕУ – Западен Балкан министерскиот форум за правда и внатрешни работи, во организација на...